Kırılan Telefon Ekranı Garantiye Girer mi?

Tarafından | 2018-05-03T18:24:09+00:00 Mayıs 3rd, 2018|Teknoloji|0 Yorum

Kırılan Telefon Ekranı Garantiye Göndermeli Miyiz?

Akıllı telefonların kullanımı gün geçtikçe artmaya devam etmekte ve kırılan ekranların garanti kapsamında olup olmayacağı konusu merak uyandırmaktadır. Bir çok kişi telefonunu garanti kapsamında alarak o kadar para vermesini güvence altına almak istemektedir. Fakat bir çok bozulan kırılan telefonun hataları kullanıcıya bırakılmakta ve garanti tarafından karşılanmamaktadır.

Çünkü firmaya telefonu verirsiniz ve firma size bu kullanıcı hatasıdır diyerek geri gönderir. Büyük bir olasılık  masrafını kullanıcı hatası şeklinde size yansıtacaktır. Örneğin ; Telefonunuz garanti kapsamında ve yere düşerek ekran camınız kırıldı diyelim, bunu sizler garantiye verecek olsanız teknik destek ekibinin incelemesinden sonra kullanıcı hatası notu düşülecektir. Dediğimiz gibi telefonunuzun her şeyi her alanı garanti kapsamına girmemektedir.

Garanti kapsamı nedir?

Telefonun üretildiğini, fabrikadan mağazaya ve sizin tarafınızdan satın alındığını düşünelim. Kullanım esnasında işlemcinin yandığını düşünelim, bu demek oluyor ki yıllarca çalışması gereken işlemci 3 ayda bozulduysa işte bu garanti kapsamındadır. Birde şöyle düşünelim telefonunuz suya düştü ve işlemci arza yaptı. İşte bu teknik ekip tarafından anlaşılacağı için bu olay ise müşteri hatası olarak değerlendirilir. Telefon cihazının camının kırılması da aynı konu içinde değerlendirebiliriz. Ek olarak söylemek istediğim konu ise nasıl ki araçlarda kasko adı altında her şekilde kapsıyorsa cihazlarınıza da kasko işlemi yapabilirsiniz. Bu tarz cihazlar kırılma hatta parçalanma sonrasında bile cihazın toplam ücretini kasko firmasından temin edebilir.

Kırılan ekranınız siz tarafından gerçekleştirildiği için kabul görmeyecektir. Donanımsal bir sorun yaşanması, yazılımsal bir sorun yaşanması durumu garanti kapsamı içerisine girecektir. Sizler tarafından gerçekleştirilen ekran kırılmaları,  düşme esnasındaki ezilmeler, tamamen garanti dışı olan hatalardır. Bir çok firma sizin yani kullanıcı hatası diye almasa da bazı kişiler garantiye gönderse de kullanıcı hatası diyerek geri gelmektedir.

Elinizdeki bir çok para ekleyerek almış olduğunuz telefonları gözünüz gibi korumalısınız aksi halde hevesinizi kaçıracak kırılmalar ve ezilmeler ile karşılaşabilirsiniz ki paranıza yazık olacaktır. Aslında telefonunuzu aldığınız gün kırılmaz cam filmi ve çevrelerinin ezilmemesi, soyulmaması için güzel bir kap almanız önerilmektedir. Dikkatli kullandığınız da telefonunuza hiçbir zarar gelmeyecektir.

Yazar :

Yorumunuzu Yazın