Sosyal Medya Ölüleri: Twitter Hesapları Ne Olacak?

Tarafından | 2018-05-03T19:06:29+00:00 Nisan 30th, 2018|Teknoloji|0 Yorum

Hesap Sahipleri Öldüğünde Hesaplar Ne Olacak?

Artık, sosyal medya devrindeyiz. 2000’lere bir isim verilecek bu isim sosyal medya çağı olacak gibi görünüyor. Her halimizi, her fikrimizi, bulunduğumuz ve gezdiğimiz her mekanı sosyal medya platformları aracılığıyla insanlığın bilgi arşivine bırakıyoruz. Bir arkadaşımızın hangi filmi sevdiğini, genellikle hangi mekanlarda vaktini geçirdiğini, hangi yemekleri daha çok sevdiğini ve hangi arkadaşlarıyla takıldığını rahatlıkla görebiliyoruz. Bu da biz kullanıcıların İnternet’teki dijital ayak izi oluyor. Hatta arkadaşlarımızın bizleri etiketlemesi ya da bizden bahsetmesi halinde, bizim kontrolümüz dışında da bu dijital ayak izi kavramı oluşabiliyor ve insanlığın emrine amade duruma geliyor. Böylece içerisinde yer aldığımız tüm fotoğraflarımız ve videolarımız İnternet’in bir köşesinde kendilerine yer tutmuş oluyor.

Günümüzün büyük kısmını her gün bu sosyal medya platformlarında geçiriyoruz. Hal böyle olunca da insanın aklına şu soru geliyor: Öldükten sonra sosyal medya hesaplarımıza ne olacak? Bir nevi maddi değere de sahip olan sosyal medya hesaplarının miras olarak devri ise zaman zaman ayrı bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor.

Bu soruya yanıt arayan bir çok özel internet girişimi piyasaya ürünlerini çıkarttı. Hali hazırda hizmet sağlayan Twitter, Facebook, Google Plus, Instagram, Youtube vb. bir çok sosyal medya platformu da bu durumu nasıl ele almaları gerektiği konusunda çeşitli çalışmalar yapıyor. En son olarak Twitter’dan bu konuya netlik getiren bir açıklama geldi ve bu konuyu kendi bünyelerinde nasıl çözüme kavuşturduklarını duyurdular.

Twitter‘ın yayınladığı bu duyuruda, hayatını kaybeden kullanıcıların eğer akrabaları yazılı bir talep eşliğinde Twitter’a başvurmaları halinde gerekli aksiyonları alacaklarını belirtti. Bu aksiyonlar içerisinde hesapların tamamen kapatılması ya da paylaşılmış olan fotoğrafların silinmesi gibi işlemler bulunuyor. Ancak, Twitter tüm talepleri onaylamayacağını da açıkladı. Bunun nedeni ise, haber değeri taşıyan bazı istisnai durumlarda hesapların ve paylaşımların açık kalmasının daha makul olduğunu düşünüyorlar.

Etik açıdan da hayatını kaybeden insanların bu dünyada olmadıkları sırada hala bazı paylaşımlarının görünüyor olması sorun olabilir. Bunun nedeni ise, belki de çok eğlenceli ya da farklı bir içerik, hayatını kaybeden kullanıcının yakınlarını bu süreçten sonra yaralayabilir veya çeşitli sorunlara sebep olabilir.

Diğer sosyal medya platformlarının da bu konuda bir aksiyon alacağından hiç şüphemiz yok. Öyle ki benzer çalışmalar özellikle de Facebook tarafında da gerçekleşiyor ve hatta çeşitli denemeler zaman zaman gerçekleştiriliyor.

“Bu konu hakkında sizin de yorumlarınızı öğrenmek isteriz. Sizce hayatını kaybeden kullanıcıların hesapları nasıl değerlendirilmeli?”

Yazar :

Yorumunuzu Yazın