Ana Sayfa / Sağlık / Adet Dönemlerini Düzenlemek için Ev İlaçları

Adet Dönemlerini Düzenlemek için Ev İlaçları

Adet Dönemlerini Düzenlemek için Ev İlaçları

Ortalama olarak, çoğu kadın 28 günlük bir adet döngüsü yaşar. Bununla birlikte, döngünün 21 ila 35 gün arasında değişebileceği birçok durum vardır ve bu da kesinlikle normaldir. Peki bunu düzenlemek için ne yapmak gerekiyor. Adet dönemlerini düzenlemek için ev ilaçları nasıl yapılır. Bununla birlikte, düzenli olarak düzensiz veya cevapsız dönemlerden şikayet ediyorsanız, bu vücuttaki hormonal dengesizlik ile ilişkili olabilir. Düzenli bir döngü ile, östrojen ve progesteron hormonlarının dikkatli dengesi, üreme sisteminin işleyişini kontrol eder ve adet döneminin başlangıcını tetikler.

adet donemi duzenleme

Hormonal Dengeyi Etkileyen Dönemler

Bu hormonal dengeyi etkileyebilecek ve aşağıdaki gibi düzensiz dönemlere neden olabilecek bir dizi faktör vardır:

Cevapsız bir dönemin başlıca nedenlerinden biri hamileliktir. Normalden birkaç gün sonra ve korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, en erken test yaptırmanız en iyisidir.

Düzensiz periyotlar menarşın erken evrelerinde yaygın bir durumdur. Bir kız ilk periyodunu aldığında, döngünün yerleşmesi bir yıl kadar sürebilir.

Kötü beslenme ve yetersiz beslenme de düzensiz dönemlere neden olabilir. Bulimia ve iştahsızlık gibi bir yeme bozukluğundan muzdaripseniz, ilk belirtilerden biri düzensiz veya cevapsız dönemlerdir.

Stres ve anksiyete hormonları dengeyi bozabilir  ve döngünüzde değişikliklere neden olabilir.

Kontraseptif haplar veya RİA gibi yeni doğum kontrol yöntemleri, vücut değişikliklere alışana kadar birkaç düzensiz döngüye neden olabilir.

Yorucu egzersiz veya egzersiz rutininizdeki bir değişiklik, ani bir kilo artışı veya kilo kaybı gibi durumlar hormonal dengeyi bozabilir.

Menopozun erken belirtilerinden biri düzensiz veya cevapsız dönemlerdir.

Çoğu durumda, düzensiz dönemler endişelenecek bir şey değildir; Düzensizliğe neden olabilecek altta yatan tıbbi bir durum olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuza danışmak her zaman en iyisidir.

adet dönemi-düzenleme

Hormonal Dengenin Bitkisel Tedavi Yöntemi

Ayrıca kadınların hormonal dengesizlikleri ve düzensiz dönemleri tedavi etmeye çalışabilecekleri bir dizi ev ilaçları vardır :

Adet döngüsünü düzenlemek için taze havuç veya üzüm suyu.

Sağlıklı ve düzenli bir adet döngüsü sağlamak için günlük diyetinize papaya, rezene tohumu, kabak çekirdeği ve dereotu ekleyin.

Asafoetida, adet sorunları için yaşça eski bir tedavidir. Progesteron üretimini artırmaya yardımcı olur ve ayrıca adet döneminiz sırasında ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Aloe vera’ nın uterusu uyarmaa ve adet dönemlerini düzenlemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

adet donemi düzenleme

Endokrin ve üreme sistemlerinin sağlıklı işleyişini sürdürmek için doğru beslenme şarttır. Düzensiz dönemlerden muzdaripseniz, omega-3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekleri diyetinize katmayı deneyin. Bunlar arasında somon ve uskumru gibi yağlı balıklar, ceviz ve keten tohumunda da yağ bulunur. Antioksidanlar ve mineraller bakımından zengin taze meyve ve sebzeler, genel sağlığınızı da iyileştirmeye yardımcı olur. Kimyasal maddelerden ve katkı maddelerinden arındırılmış organik gıdalar da hormonal dengesizlikleri azaltabilir.

Siyah Cohosh, Chasteberry, DHEA (dehidroepiandrosteron) ve Don Quai gibi bitkisel takviyeler, vücutta hormonal dengesizliklerin düzeltilmesine yardımcı olabilecek doğal olarak oluşan östrojeni içerir. Bu takviyeler üreme organlarına dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur, adet dönemlerini uyarır. Ancak  bunlar hamilelik veya emzirme döneminde alınmamalıdır. Yeni tedaviye başlamadan önce daima doktorunuza danışın.

Adet Düzeni İçin Tavsiyeler

Yoga, meditasyon ve derin nefes egzersizleri düzenli rutininize dahil ederek stresi azaltın.

Hormonal dengesizliği tedavi etmenin diğer yolları şunlardır:

Doğum kontrol haplarınızı değiştirin veya bunun yerine prezervatif kullanabilir veya diyaframlara geçebilirsiniz.

Vücudunuzdaki toksinleri, diyetinizdeki lifleri artırarak dengesizliğe neden olabilir. Milk Thistle gibi takviyeler, karaciğeri detoksize etmeye ve toksin miktarını azaltmaya yardımcı olur.

Düzenli egzersiz progesteron seviyelerini arttırmaya yardımcı olur, adet döngüsünü düzenler.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir