Ana Sayfa / Sağlık / Akupunktur ve Endometriozis

Akupunktur ve Endometriozis

Endometriozis, dünya çapında milyonlarca kız ve erkeği etkilediği bilinen bir durumdur. Bu durum üreme veya çocuk taşıma yıllarında olan kadınları etkiler. Endometrial hücreler, rahmin iç kısmında büyüyenlerdir. Buna benzer hücreler, rahim dışındaki yerlerde büyümeye başladığında, endometriozis olarak bilinen bir duruma yol açar. Başka bir deyişle, bu durum, endometrium veya uterusun iç kısımlarını çizen doku, rahim dışındaki yerlere bağlanmaya başladığında ortaya çıkar ve lezyonların oluşmasıyla sonuçlanır. Bu lezyonlar vücudun çeşitli bölgelerinde oluşabilir; Ancak, fallop tüpleri, pelvik yan duvar ve yumurtalıklar, daha yaygın olan yerlerden bazılarıdır. Buna ek olarak rektum, apendiks, kolon, bağırsak ve mesanede de bulunabilirler. Bu yerler nadirdir. Bazı nadir durumlarda lezyonların beyin, omurga, mesane, vajina ve hatta deride geliştiği bulunmuştur.

Semptomlar Nelerdir ?

Bu durumla ilişkili en yaygın semptom, adet döngüsü sırasında yaşanan acıya çok benzeyen pelvik ağrıdır. Bazı kadınlarda ağrı, çok zayıflatıcı ve şiddetli olabilir, günlük aktivitelerine müdahale etmeye başlar. Bunun dışında, diğer belirtiler arasında, dönemler arasında, daha ağır dönemlerde ve yumurtlama döneminde karın bölgesinde hassasiyet hissi sayılabilir. Bazı kadınlar da idrar yaparken veya bağırsak hareketleri sırasında ağrı, cinsel ilişki sırasında da ağrılar yaşarlar.

Tedavi Nedir?

Akupunktur, bu durum için bir tedavi şekli olarak, yavaş yavaş geç popülerlik kazanıyor. Akupunktur, Çin’de birkaç yüzyıldır uygulanan geleneksel Çin tıbbının bir koludur. Bu tedavi şekli, bir kişinin vücudunda belirli parçalara yerleştirilen çok ince ve steril iğnelerin kullanılmasını içerir. Bunun dışında, akupunktur da aynı zamanda bir tedavi şekli olarak bitkisel ilaç kullanılıyor. Akupunktur, astım ve alkol bağımlılığı gibi çeşitli bozukluklar için tedavi şekli olarak kullanılmıştır. Endometriozise gelince, akupunktur temel olarak bu durumla ilişkili ağrı semptomlarını azaltmayı amaçlamaktadır. Ancak tedavi teknikleri bir kadından diğerine farklılık gösterir. Tedavinin eğitimli ve deneyimli profesyonellerden alındığından emin olmak önemlidir.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir