Ana Sayfa / Sağlık / APANDİSİT BELİRTİLERİ NEDENLERİ

APANDİSİT BELİRTİLERİ NEDENLERİ

APANDİSİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

 Apandisit belirtileri nelerdir sorusundan önce apandis ne işe yarar onu açıklamamız gerekiyor, bunun sebebi ise apandis organının henüz vücudumuzda ne gibi bir işlevi olduğunu bilmememizdir. Herhangi bir işlevi olmadığı halde eğer zarar görürse ölümcül olabilen apandis, aslında oldukça tehlikelidir. Eğer apandis patlaması şüpheniz varsa hiç vakit kaybetmeden hemen bir doktora görünmenizde fayda var.

APANDİSİT NEDİR VE VÜCUDUMUZUN NERESİNDE BULUNUR?

 Apandis dediğimiz yapı, kalın bağırsağımıza bağlı olan bir yapıdır. Yani karnımızın alt bölgesinde bulunur. Sağ kasığın biraz üzerinde bulunan apandis, ince bağırsak ile kalın bağırsağın bağlanma yerinde bulunur. Apandis, yaklaşık 10 cm boyuna kadar ulaşabilen, patlayabilen ve patladığı zaman ölümcül hasarlara yol açabilen apandisit, aslında oldukça önemsenmesi gereken bir yapıdır. Eğer sağ kasığınızın yukarısında bir ağrı hissediyorsanız bu apandisit belirtileri sayılan belirtilerden olabilir. Her ihtimale karşı mutlaka bir doktora gitmenizi önerebiliriz.

Apandisit belirtileri

APANDİS NEDEN PATLAR?

Apandisin vücudumuzdaki tam olarak ne işe yaradığı bilinmemektedir. Bazı araştırmacılar, apandistin içerisinde sindirime yardımcı olan bazı bakterilerin olduğunu savunmaktadır. Bazı araştırmacılar da apandistin tamamen işlevsiz olduğunu savunur. Her iki tarafa da şu an haklı ya da haksız diyemeyiz. Henüz ne işe yaradığı bilinmeyen bu organ, bazen bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu hastalıklardan birisi de apandisittir.

Apandisit hastalığı, apandis organının iltihaplanmasından dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bazı durumlarda vücudumuzda yaşanan olaylar, apandis organını tıkayarak oranın iltihaplanmasını sağlayabilir. Bazen de iltihap direk apandise ulaşır ve böylelikle apandisit oluşmuş olur. Bazen ölümcül olabilen bu hastalığı erkenden fark etmek oldukça önemlidir. Bu hastalığın sizde olup olmadığını anlamanız için bazı apandisit belirtileri vardır.

Apandisin parlamasının tıkanmadan başka da birçok farklı sebebi vardır. Bunlardan bir tanesi de karnınıza aldığınız sert darbelerdir. Bu sert darbeler zaman zaman apandisit hastalığına sebep olabilir. Eğer karnınıza çok şiddetli bir şekilde darbe almışsanız ve apandisit belirtileri varlığını hissediyorsanız hemen en yakın hastaneye gidip bir doktora görünmenizde fayda vardır. Ayrıca bazen tümör oluşumları da apandisit hastalığını tetikler.

 APANDİSİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Apandisit hastalığını istatistiklere göre erkekler kadınlardan daha fazla yaşar. Oldukça fazla insanın yaşamakta olduğu bu apandisit hastalığının bazı belirtileri mevcuttur Bu belirtilere önem verip dikkat ederseniz, bu hastalığı yaşadığınız vakit erkenden fark edip erkenden tedavi olabilirsiniz ve herhangi bir ölümcül duruma maruz kalmazsınız. Peki bu apandisit belirtileri nelerdir?

Günümüzde birçok insanın yaşamış ve yaşamakta olduğu bu apandisit hastalığı, bazen insanlara birkaç belirti hissettirerek erkenden fark edilmesini sağlar. Bu apandisit belirtileri arasında en yaygın olarak görülmekte olan belirti karın ağrısıdır. Sağ kasıktan başlayarak bütün karın çevreniz ağrımaya başlar. Bu giderek tüm vücudunuza yayılmakta olan ağrı, hareket ettiğinizde daha da hızlı yayılabilir hatta bu süreç içerisinde bazı kramplar da görülebilir.

Apandisit belirtileri

Apandisit belirtileri arasında yine başka yaygın bir belirti olarak iştahsızlık ve halsizlik de gösterilebilir. Bu hastalık sindirim sisteminizi doğrudan etkilediği için kolay kolay açlık hissetmezsiniz ve bu da halsiz kalıp güçsüz kalmanıza sebep olur. Eğer bu hastalığı geçiriyorsanız ya da belki ilerde geçirirseniz, gerekli gıdalarınızı alıp güç kaybetmemeye özen göstermelisiniz.

Apandisit belirtileri arasında bir diğer madde de karında şişkinlik görülmesidir. Belki de apandisitin en belirgin işareti de budur. Apandis patladıktan sonra yayılan enfeksiyon karın boşluğunu doldurmaya başlar ve bu sebepten dolayı karında büyük bir şişme meydana gelir. Aynı zamanda karın bölgesine dokunulduğunda da şiddetli bir ağrı hissedersiniz. Bazı zamanlarda bu belirti ile beraber mide bulantısı ve kusma da görülebilir. Tabii neredeyse her hastalıkta olduğu gibi yüksek ateş bu hastalığın da bir belirtisidir. Vücudunuza yayılmakta olan enfeksiyonlar ateşinizin çıkmasını sağlar.

Apandisit hastalığını yaşadığınız zaman apandisit belirtileri arasından hissedeceğiniz bir diğer belirti de kabızlıktır. Sindirim sisteminizi hatta doğrudan bağırsaklarınızı etkileyen bu rahatsızlık, şüphesiz ki sizlere bir de kabızlık yaşatacaktır. Fakat yine doktor kontrolünde verilmekte olan ilaçlar bunu da kolaylıkla atlatmanızda yardımcı olur. Bu apandisit hastalığını çok kolay bir şekilde atlatmanın tek yolu belirtileri iyi ayırt edip erkenden bir hekime başvurmaktır.

APANDİSİT NEDEN TEHLİKELİDİR?

Apandis dediğimiz organ, içerisinde bazen çeşitli bakterileri, bağırsak kurtlarını ve daha birçok farklı maddeyi depolayan bir organdır. Eğer bu organ bir sebepten dolayı zarar görürse apandisit hastalığı meydana gelir. Apandisit hastalığı, apandisin içerisinde bulundurduğu maddelerden dolayı oldukça zararlı bir hale gelebilir. Eğer apandisiniz patlarsa bu maddeler karın boşluğunuza yayılır ve böylelikle tüm iç organlarınızda enfeksiyonlar meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı eğer vücudunuzda apandisit belirtileri gözlemlerseniz hemen doktora gitmenizde yarar vardır.

Eğer apandisit belirtileri yaşarsanız ve göz ardı ederseniz sonucunda tüm iç organlarınız hasar görmüş bir şekilde hastaneye gitmek zorunda kalırsınız. Tüm iç organlarınızda hasar olduğu zaman sizlerle ilgilenen doktorların işi daha da zorlaşmış olur. Hatta belki bazı iç organlarınız tamamen işlevini yitirmiş bir halde de olabilir. Bu yüzden eğer bu hastalığın belirtilerinden birini bile yaşıyorsanız önlem almanız oldukça önemlidir.

APANDİSİT TEDAVİSİ

Eğer bu hastalığın belirtilerini görüp doktorunuza başvurmuşsanız, doktorunuz sizin için hemen etkili bir tedavi süreci başlatır. Bu tedavi süreci genelde cerrahi bir alanda olur yani sorun yaratmakta olan apandis organı, küçük bir ameliyatla alınır. Şimdiye kadar birçok hastaya yapılmış olan bu cerrahi müdahale, istatistiklere göre en az zarar veren ameliyatlar arasındadır. Yapılan ameliyat oldukça basittir ve hastanın hayatını kolay kolay tehlikeye atmaz. Ayrıca ameliyatla alınmış olan apandis organının yokluğu, vücudunuza da hiçbiri şekilde bir zarar vermez. Ameliyattan yaklaşık iki hafta sonra normal yaşantınıza tamamen dönmüş ve iyileşmiş olursunuz. Eğer bu hastalıktan muzdaripseniz kendinizi güvendiğiniz bir doktora emanet edip doktorunuzun söylediklerini yapmanız gerekir. Oldukça basit olan bu ameliyat sayesinde sonsuza kadar bir daha apandisit hastalığı yaşamayacaksınızdır.

APANDİSİT AMELİYATINDAN SONRA İYİLEŞME SÜRECİ

Apandisit ameliyatı, ne kadar basit olsa da sonuçta bir ameliyattır. Yani her halükârda bu ameliyat bedeninizi yoracak ve sizi hasta hissettirecektir. İyileşme sürecinizi hem psikolojik hem de bedenen etkileyebilecek bu süreci daha kolay bir şekilde geçirmek için yapmanız gereken ilk şey tabii ki doktorunuzun size önerdiği her şeye eksiksiz bir şekilde uymaktır. Eğer doktorunuzun söylediği her şeyi hayatınıza uygulayabilirseniz bu süreci daha hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Öncelikle doktorunuzun vermiş olduğu tüm ilaçları kullanmalısınız. Bu ilaçları belirtilen zaman aralıklarında ve belirtilen miktarlarda kullanmalısınız eğer fazla dozda kullanırsanız bu da size ayrıca başka bir hastalık da getirebilir ve eğer az dozda kullanırsanız etki etmez ve iyileşme süreciniz olabildiğince yavaş bir hal alır. Eğer doktorunuzun vermiş olduğu ilaçların size etki etmediğini düşünüyorsanız doktorunuzla bu durumu görüşüp ilaçlarınızı ya da ilaç dozlarınızın değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Fakat asla kendi kendinize ilaç değişimi ya da doz değişimi yapmamalısınız.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir