Ana Sayfa / Bilgi / Asit Nedir: Türleri Nelerdir?

Asit Nedir: Türleri Nelerdir?

Bütün asitler H+ içerirler ve eklendikleri çözeltiye hidrojen iyonu bırakırlar, birleşik sınıfındandır.

Tat olarak ekşi bir tada sahiptirler, indikatörlerin rengini değiştirirler ve bazlar ile reaksiyona girdikleri zaman ortaya tuz ve su çıkar.

 

Asit Türleri Nelerdir?

Asitleri temelde 2 ayrı gruba ayırabiliriz bunlar inorganik asitler ve organik asitlerdir.

asit nedir

İnorganik Asit Nedir?

Metal olmayan maddelerden meydana gelen asitlere inorganik asitler diyoruz. Çok bilinen inorganik asitlerin başında nitrik asit, fosforik asit ve sülfürik asit gelmektedir. Fabrikalar ve üretim tesisleri inorganik asit türlerinden her sene milyonlarca ton üretir. Günlük hayatta kullanılan bir çok kimyasal madde bazlı ürün ve plastik yapımında inorganik asitler kullanılmaktadır. Ham hali oldukça güçlü bir kıvama sahiptir ve insan sağlığına zararlıdır. Bunlardan insan yaşamının içinde olan ve en tehlikelisi ise Hidroklorik asittir, camı dahi eritebilir.

 

Organik Asit Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere bunlar doğal asitlerdir. İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler çeşitli organik asitler üretirler. Organik asitler zararsızdır daha çok bir meyvenin tadını vermek gibi daha düşük şiddetteki görevleri üstlenirler. Yapıları tamamen karbon bileşimlerine bağlıdır.

 

Doğal yollar ile elde edilebilen organik asitler saf halde tüm hayvan ve bitkilerde bulunur. Bu asitler bünyemizde kullanıldıktan ve sisteme katıldıktan sonra CO2 ve su olarak açığa çıkartılırlar ve boşaltım sistemi ile bünyeden atılırlar.

Bu sayede organik asitlerin canlılar için hiçbir tehlikesi yoktur, atık halleri basit bir şekilde canlı boşaltım sistemleri tarafından atıldığı için vücuda zarar verebilecek hiçbir kalıntıları geride kalmaz, canlılarla barışık asitlerdir.

 

Asitlerin Özellikleri Nelerdir?

Asitli sular elektrik akımını iletir ve suyun iletken kuvvetini artırır.

Bir maddeye asidik diyebilmemiz için Ph derecesinin 0 ila 7 arasında olması gerekir.

Turnusol kâğıdının rengini kırmızıya çevirir.

Asitler eğer metaller ile tepkimeye sokulursa ortaya tuz ve h2 çıkar.

Elektrolit grubunun içindedirler ve tatları ekşidir. (örnek: limon, turşu)

 

Hemen aşağıda bir kaç asit türünü iletiyoruz;

Formik asit, asetik asit, malik asit, laktik asit, sitrik asit, tartarik asit, bütirik asit, karbonik asit, oleik asit, nitrik asit, asetilsalisilik asit.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir