Ana Sayfa / Bilgi / Basketbol Oyun Kuralları Nelerdir

Basketbol Oyun Kuralları Nelerdir

Basketbol Kuralları Nedir
Ülkemizde futbol sonrası en çok yaygın spor dallarından birisi olan Basketbol oldukça sevilmekte ve hemen hemen her sokakta artık bir basket potası olmaktadır. Basketbol konusunda uzun boylu olmak oldukça avantajlı olsa da kısa boylu olanlar da mükemmel bir Basketbol oynadığını söyleyebiliriz.

Her spor dalının kuralları olduğu gibi Basketbol oyununda kuralları olmaktadır. Bu kurallar oldukça sıkı olup uyulmadığı taktir top karşı tarafında olmaktadır.Bunun gibi bir çok kurallar var olmaktadır. Basketbol oyunu gerçekten eğlenceli bir spor olup bir o kadar da son zamanlarda en az futbol kadar ilgi görmektedir.

Basketbol oyun kurallarının güzel bir listesini sizler ile aşağıda paylaşacağız maddeler halinde görebilirsiniz. Gerçi kuralları bir Basketbol maçı izlemeye veya oynamaya gittiğiniz daha iyi anlayabilirsiniz.Aşağıdaki listeyi dikkatlice ve iyice okuyunuz.

Basketbol Kuralları

– Basketbolda iki takım olup 5 er kişiden oynanmaktadır.
– Karşı tarafa yapılan hücum 24 saniye ile sınırlıdır.
– Dört periyottan oluşmaktadır.
– Periyotlar 10 dakikalık zaman içerisinde oynanmaktadır.
– Eğer son periyotta berabere biter ise 5 dakikalık bir uzatma oynanır.
– Her oyuncunun 5 faul hakkı olmaktadır.5. faulde oyun dışı kalır.
– Hücum yapan takım kendi sahasından 8 saniye içerisinde çıkmalıdır.
– Takımlar dilediği kadar oyuncu değiştirebilir.5 Faul yapıp çıkan hariç.
– Hücuma kalkan takım kendi sahasını geçmiş ise bir daha kendi sahasına topu gönderemez bu geri pas olur ve top rakibe geçer.

basketbol-oyun-kurallari

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

1 Yorum

  1. Elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir