Ana Sayfa / Sağlık / Bayanlarda Lekelenme Neden Olur?

Bayanlarda Lekelenme Neden Olur?

Bayanlarda Lekelenme Ne Anlama Gelir?

Bayanlarda lekelenme neden olur diye sorulduğunda tıbbi olarak bir yumurta döllendiğinde ve rahime implante edildiğinde implantasyon lekesi yani lekelenme veya kanama meydana gelir. Rahim astarı kan açısından zengindir, bu nedenle bazı kadınlarda biraz kan atılabilir. Atılan bu kan lekelenme olarak tabir edilir. Spotting genellikle bir veya iki gün sürer. Pembemsi veya kahverengimsi renkte olabilen az miktarda olan leke kan içeren bir akıntıdır. İmplantasyon kanaması, hamile olan çok az kadını etkiler.

Hamileyseniz ve implantasyon tespit ederseniz, kramp, sırt ağrısı veya artmış kanama eşlik ediyorsa endişelenmeniz gerekir. Genellikle, yumurta oluşumunun zamana bağlı olarak, bir hafta veya daha uzun bir süre kanamayı beklersiniz; Bu nedenle, genellikle adet dönemin başlamasından önce lekelenme ile karıştırılır. Lekelenme neden olur sorusunun bir diğer cevaplarından biriside ilişkiden sonra 4-5 gün içerisinde bir lekelenme olabilir. Çoğu kadın hamileliğin ilk günlerinde fark eder. Normal süreden önce, döneminizin başlayacağını fark ederseniz, hamilelik belirtisi olabilir. Genellikle bu lekelenme sonrasından 7-10 gün sonrasında idrar testlerinde gebelik testi yapılabilir. Bu süreden daha kısa zamanda ise kan testlerinde sonuç alınabilir.

bayanlarda lekelenme nedirBu tür kanama doğal olan adet gününe gelmeden sadece birkaç gün önce gerçekleşir. Yumurtlamayı izleyen bir hafta boyunca lekelenme yaşarsanız, büyük olasılıkla bu implantasyon kanaması olur; Bu süre, sizin döneminize çok yakın olduğunuzda lekelenme meydana gelirse bu olmayabilir. Düzenli bir adet döngüsü daha önce ağırlaşır, ilk önce ağrı başlar. Spotting aynı zamanda erken bir dönem olabileceği söylenir. Bu durumda, lekelenme yavaş yavaş toparlanır ve kanama daha ağır olur. Çevrenizdekilerin periyotlarına  bakmaya başlarsanız, çok kafa karıştırıcı olabilir. Kendinizi hamilelik için kontrol etmeniz gerekir.

Görüyorsanız ve implantasyon kanaması yani lekelenme olabileceğini düşünürseniz, vücudunuza çok dikkat ettiğinizi gösterir. Gebe kalmaya çalışıyorsanız, iyi haber şu ki, hamileliğin erken belirtileri döneminizin başlangıcına çok benziyor. Hamileyseniz, normal döneminizin erken dönemlerinde ve bazen de daha erken bir zamanda erken gebelik belirtileri görmeye başlayabilirsiniz. Hamileliğinizden şüpheleniyorsanız, hamileliği yumurtlamadan on gün sonra test edebilirsiniz.

Hamilelik testiniz olumluysa ve bir kan akışı yaşıyorsanız, her şeyin iyi olduğundan emin olmak için derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Belirtilen kanamalardan herhangi bir tanesi değil ise diğer konularımızdan olan Uterde Fibroidler Nedir? https://www.eokulzamani.com/uterde-fibroidler-nedir/ linkinden lekelenmenin daha farklı sebepleri konusunda ki yazımızı okuyabilirsiniz.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir