Ana Sayfa / Sağlık / BOĞAZ AĞRISINA NELER İYİ GELİR

BOĞAZ AĞRISINA NELER İYİ GELİR

BOĞAZ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

 Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusu, özellikle kış aylarında sağlık çalışanlarına en çok sorulan sorulardan birisidir. Günlük hayatımızda ağzımızı çok fazla kullanırız. Yemek yerken ya da birileriyle iletişim kurarken her zaman dudaklarımızı ve dilimizi kullanırız. En çok kullandığımız organlardan birisi olan ağzımızı, bu sebeple her zaman temiz tutmalıyız. Çünkü sürekli dışarıdaki etkenlere maruz kalan bu organ, birçok bakteri ve mikroba da temas edebilir. Ağzımız boğazımıza açılan bir kapı gibi olduğundan dolayı boğazımız da çok fazla bakteri ve virüse temas eder ve böylelikle çeşitli rahatsızlıklar geçirebilir.

boğaz ağrısı tedavisi

BOĞAZ AĞRISINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

 Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusundan önce kendimize boğaz ağrısına sebep olabilecek faktörleri sormamız daha uygun olur. Çünkü boğaz ağrısını geçirmeye çalışmadan önce bu ağrının neden olduğunu anlarsak daha etkili bir tedavi yöntemi seçebiliriz. Böylelikle boşuna çabalamamış ve sorunumuzu daha etkili aynı zamanda daha kolay yollardan çözmüş oluruz.

Boğaz ağrısı bakteri ve virüsler aracılığıyla vücutta oluşabilen bir rahatsızlık çeşididir. Bazı boğaz ağrılarında enfeksiyon oluşma durumu da görülebilir ve bu durumda boğaz ağrısı bulaşıcı bir hale gelebilir. Bakteri oluşumu en çok görülmekte olan boğaz ağrısı türü virüsler yoluyla oluşan ağrılardır. Aynı zamanda bazı özel bakterilerin de oluşturduğu boğaz ağrıları bulaşıcı hale gelebilir.

boğaz ağrısı belirtileri

 VİRÜSLERİN SEBEP OLDUĞU BOĞAZ AĞRILARI

 Virüslerin sebep olduğu boğaz ağrıları, özellikle en çok kış aylarında karşımıza çıkan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Virüsler en ekstrem koşullarda bile sağ kalabilme özelliğine sahip olduğundan; kışın dondurucu soğukları bile onları alt etmeye yetmez. Böylelikle canlı kalan virüsler insanlara çeşitli rahatsızlıklar verir ve boğaz ağrısı da bunlardan bir tanesidir. Her koşulda yaşayabilen bu virüslerin öldürülmesi oldukça zordur. Bu durumda biz insanlara boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunu sorma ihtiyacı hissettirmektedir.

Virüslerin insanda sebep olduğu boğaz ağrılarına grip denir. Her insan birçok kez grip olmuştur. Genellikle vücudumuz grip gibi viral enfeksiyonlara karşı kendi kendine direnç üretir ve grip bir haftada geçebilir. Antibiyotiklerin işe yaramadığı bu rahatsızlık bazen de bazı medikal destek gerektirebilir. Evde kendi yapabileceğimiz şekilde boğaz ağrısına ne iyi gelir diye soruyorsanız sizlere birkaç şey önerebiliriz. Öncelikle eğer gripseniz su alımınıza dikkat etmelisiniz. Bu dönemde normalde içmiş olduğunuz su miktarından daha fazla su almanız gerekmektedir. Bağışıklık sisteminizi desteklemek için de çeşitli vitaminler alabilirsiniz. Bu vitaminleri meyve ve sebzelerden de alabileceğiniz gibi bir eczaneden de temin edebilirsiniz. Boğazınızı rahatlatmak için tuzlu su ile gargara da yapabilirsiniz ya da yine eczanelerde satılan gargara sularını kullanabilirsiniz.

boğaz ağrısı tedavisi

Grip, virüsler sayesinde meydana gelen bir rahatsızlık olduğundan dolayı antibiyotikler bu hastalığa etki etmezler. Fakat grip hastalığının enfeksiyona bağlı olarak bakteriyel bir rahatsızlığa dönüşme riski de vardır. Bu gibi sebeplerden dolayı bir doktora görünmeli ve doktorun önerdiği ilaçları kullanmalısınız. Böylelikle hem grip hastalığını kısa sürede atlatır hem de daha kötü bir şekle bürünmeden hastalığı yok edebilirsiniz.

Virüslerin sebep olduğu grip, boğaz ağrısı dışında daha birçok olumsuz duruma da sebep olabilir. Bunlar burun tıkanıklıkları, sinüs ağrıları, halsizlik, ateş ve ses kısılması olabilir. Bunların da hemen iyileşmesi için vücudunuza çok iyi davranmalısınız ve bol bol dinlenmelisiniz.

BAKTERİLERİN SEBEP OLDUĞU BOĞAZ AĞRILARI

Bakterin sebep olduğu boğaz ağrıları da vardır. Viral hastalıkların sebep olduğu boğaz ağrısına göre bakterilerin sebep olduğu boğaz ağrıları daha hafif geçer. İnsanlara zarar veren ve hastalanmalarına sebep olan birçok farklı bakteri türü mevcuttur. Eğer bu bakterilerden birisi vücudunuza girerse sizi hasta edebilir.

Bakterilerin sebep olduğu boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabı virüslerin sebep olduğu boğaz ağrısına göre daha kolaydır. Bunun sebebi de bakterilerin sebep olduğu hastalıkların antibiyotik kullanarak geçmesidir. Fakat her antibiyotiği kullanamazsınız. Bu sebepten dolayı da antibiyotiğinizi kesinlikle doktorunuz size özel olarak yazmalıdır. Bir yakınınıza iyi gelen antibiyotik sizi kötü etkileyebilir ya da size iyi gelen bir antibiyotik başkasında kötü sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden kesinlikle doktor kontrolünde antibiyotik kullanmalısınız.

boğaz ağrısı

Antibiyotiklerden başka boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabı da yine çok geniştir. Aynı grip hastalığındaki gibi bakterilerden dolayı oluşan boğaz ağrınız da da çeşitli vitaminler kullanabilirsiniz. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da bol bol dinlenme önerilir. Vücudunuzun direnç kazanması için kendinize çok iyi bakmalısınız ve yediklerinize dikkat etmelisiniz. Özellikle sebze ve meyve tüketimini arttırmalı aynı zamanda da bol bol su içmelisiniz. Böylelikle hastalığınız daha çabuk geçer ve kendinizi kısa sürede daha sağlıklı hissedersiniz. Tabii ki bu sırada doktorunuza da muayene olmalı ve önerilen ilaçları da düzenli olarak kullanmalısınız.

Bakterilerden dolayı kaynaklanan boğaz ağrısı da beraberinde yine birçok olumsuz durumu getirir. Boğazda balgam birikmesi, boğaz şişmesi, nefes almada güçlük ve halsizlik bakterilerin boğaz ağrısıyla beraber getirdiği olumsuz durumlar arasında gösterilebilir. Yukarıda açıklamış olduğumuz bakterilerin sebep olduğu boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevaplarıyla bu rahatsızlıkları da kolaylıkla atlatabilirsiniz ve yine sağlıklı ve zinde olduğunuz günlerinize kısa sürede dönüş yapabilirsiniz.

BOĞAZ AĞRILARININ DİĞER SEBEPLERİ

 Her insan hayatında en az bir kere boğaz ağrısı çekmiştir. Bu sebeple boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusu sık sık sorulan sorulardandır. Fakat bu soruyu sormadan önce neden boğazım ağrıyor sorusunu sormak gerekir. Çünkü tedaviye başlamadan önce sebebini bilmek çok önemlidir. Yanlış bir tedavi uygulamasını engellemek için boğaz ağrınızın sebebini de öğrenmelisiniz.

Bakteriler ve virüslerin sebep olduğu boğaz ağrıları dışında daha birçok farklı sebepten dolayı boğaz ağrısı oluşabilir. Bunlardan birisi bademciklerde oluşan tümörlerdir. Unutmayın ki bu tümör teşhisini yalnızca doktorunuz koyabilir. Tümörler iyi ya da kötü huylu olabilir. Eğer boğazınızda tümör tespit edilmişse bunun nasıl bir tümör olduğunu da yine doktorunuz yaptığı çeşitli testlerle sizlere söyleyebilir. Yapılan testlerin sonucunda tümör sebebiyle olan boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevabı en iyi doktorunuz verir.

Reflü de bir boğaz ağrısı sebebi olabilir. Eğer boğaz ağrınızın bu sebepten olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekir. Bunun dışında aşırı baharat kullanılarak yapılmış yiyecekler ve aşırı sıcak içecekler de boğazınızın ağrımasına sebebiyet verebilir. Akciğerlerinizde oluşan enfeksiyonlar, aşırı yüksek seste bağırmak ve soğuk gıdalar da boğaz ağrısına sebep olabilir. Bunlardan dolayı oluşan boğaz ağrısına ne iyi gelir diye soruyorsanız kesinlikle kendinize iyi davranmalısınız diyebiliriz. Konuşurken ses tonunuzu ayarlamanız, aşırı sıcak veya soğuk gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir.

Boğaz ağrısının yukarıda bahsettiğimiz sebeplerinden başka daha birçok farklı sebepleri olabilir. Görüldüğü üzere her sebep insan sağlığını gerçekten etkileyen faktörlerden oluşur. Bazen bir boğaz ağrısı basit bir boğaz ağrısı değildir. Bu sebepten dolayı her zaman doktor kontrolü yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak daha birçok şey sıralayabiliriz fakat en sağlıklısı doktorunuzdan aldığınız cevaplar olacaktır.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir