Ana Sayfa / Genel / Bor Kullanım Alanları, Bor Nereden Çıkarılır?

Bor Kullanım Alanları, Bor Nereden Çıkarılır?

Bor Kullanım Alanları ve Bor Nereden Çıkarılır?

Bor tam anlamıyla yarı bir metal olarak tanımlanabileceği gibi yeryüzünün ciddi anlamda en önemli madenleri arasında ilk sırada yerini korumaktadır. Bor rezervi dünya üzerinde oldukça nadir bulunuyor. Dünya üzerinde yarısından fazlası Türkiye toprakları içerisinde bulunmaktadır. Bor kullanım alanları açısında çok nadir ama büyük sanayilerde aktif olarak kullanılmaktadır. Özellikle bor’un kullanım alanları nükleer sanayi, uzay araçları, gübre sanayisi,ilaç sanayisi,kimya sanayi ve otomobil sanayisi olmak üzere toplamda 400’ü aşan bir alanda kullanılmaktadır.

“Türkiye’yi yakın tarihte zengin edecek bir maden türüdür, BOR madeni…”

 

Türkiye Bor konusunda oldukça şanslı bir kaç ülkede biri olmuş olduğu gibi dünya üzerinde %65’ine Türkiye ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye dışında Bor rezervlerinin ömrü 50 yıllık bir karşılamaya denk gelirken Türkiye’de bulunan bor ise dünyanın 500 yıllık ihtiyacını karşılamaktadır.

Türkiye üzerinde bor madenlerinin rezervleri 1 milyon 700 bin hektarlık bir alana yayılmış şekilde olmaktadır.

Peki Türkiye üzerinde bor madeni nereden çıkarılır?

Burhaniye’den Savaştepe’ye, Susurluk’tan Dursunbey’e, Bigadiç’ten Sultançay’ına, Bursa Kestelek’ten Sındırga’ya, Kütahya Emet’den Eskişehir Kırka’ya kadar Eti holding A.Ş. aracılığı bor çıkarılmaktadır.

Bor dünya genelinde oldukça aranılan bir maden olmaktadır ki ülkemizde bu fazlasıyla olmuş olsa da bizlerin kullanımı kısıtlı olduğu söylenmektedir. Türkiye bor konusunda oldukça zengin olduğu gibi %50 lik bir kısmını ham madde halinde %50 lik bir kısmını ise işlenmiş olarak ihracatını gerçekleştirmektedir.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

sorumluktan kacan insanlar

Sorumluluktan Kaçan İnsanların 15 Ortak Özelliği

Hepimizin Hayatında Varlar!  Sorumluluktan Kaçan İnsanların 15 Ortak Özelliği Herkesin hayatının bir köşesinde bu tarz insanlar vardır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir