Ana Sayfa / Bilgi / Çevre Kirliliğinin Nedeni Kısaca

Çevre Kirliliğinin Nedeni Kısaca

Dünyamızda ve ülkemizde oluşan çevre kirliliğinin sebepleri ve nedenlerini detaylı şekilde anlatmaya çalıştık.

Çevre Kirliliğinin Nedeni Kısaca Nedir?

Çevre kirliliği ülkemiz dışında dünyanın da en büyük sorunlarından birisidir. Ama Avrupa bu konuya biraz daha hassas olduğu için kanunları ile daha sıkı bir çevre kirliliğine önlem alabilmektedir. Ülkemizde çevre kirliliği gittikçe azalacağı yerde gittikçe artmaktadır ki bunun nedeni insanların bilinçlenmemiş olmasından ötürüdür.Sanayileşmenin artarak devam ettiği, betonlaşmanın vermiş olduğu havasızlık sebebiyle çevre kirliliği hızlı bir şekilde artmaktadır. Bunun yanı sıra yeşil doğanın devamlı olarak azalması sebebiyle fotosentezin düşmesi havada bulunan karbondioksit oranının artmasına oksijen miktarının azalmasına sebep olmaktadır. Doğayı adeta kirletmek için büyük bir çaba sarf etmekteyiz. İnsanlar çevresini kirlettiği gibi bu durumdan da en çok insanlar etkilenmektedir. Çevre kirliliği içerisine hava kirliliği, su kirliliği, deniz kirlilikleri ve doğa kirlilikleri başta olmaktadır. Bunların her birini biz insanoğlu kirletilmektedir ve bizler bunu ortadan kaldırabiliriz. Bizden sonraki gelecek olan nesillere de yeşillik alanlar, temiz hava bırakmamız borcumuz olması lazımken üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirmiyoruz. Çevre kirliliği nedenlerini insan oğlu olarak çok iyi biliyoruz fakat müdahale etmekte çok gecikiyoruz yada müdahale etmiyoruz.

cevre kirliliği nedenleri

Doğamızı bir insanlar dışında ise doğal afetlerde yok edebilmektedir. Bu doğal afetler arasında ise başlıca orman yangınları olmaktadır. Özellikle yaz aylarında çıkan yangınlar büyük orman yangınlarına sebebiyet verebilmektedir. Bunun yanı sıra seller, heyelan ve depremlerde doğal afetler olup doğayı oldukça tahrip etmektedir. Çöplerimizi çöp kutularına atmak ile başlayıp sanayi bölgelerinde temiz hava için bacalara filtre kullanımı ile devam edebiliriz. Bir yerden başlanmalıdır çevremizi korumaya aksi halde doğamız deki yeşillik alanlar git gide azalacak ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalınacaktır. Bunun sonucu ise doğal afetler olabilmektedir. Çevre kirliliği istenildiği taktirde biz insanlar tarafından kontrol altına alınarak temiz bir hava ve gelecek sağlanabilir.

 

Çevre Kirliliği

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir