Ana Sayfa / Eğitim Öğretim / Claude Elwood Shannon Kimdir

Claude Elwood Shannon Kimdir

Claude Elwood Shannon kimdir kişiliği hakkında neler biliyoruz, Claude Elwood Shannon 30 Nisan 1916’da Petoskey, Michigan, ABD doğumludur. Claude Elwood Shannon, dijital devreler, matematiksel iletişim modeli ve bilgi teorisi için teorik temelleri atan Amerikalı matematikçi ve elektrik mühendisi, 24 Şubat 2001 tarihinde Medford, Massachusetts’te hayata gözlerini yumdu.

Claude Elwood Shannon Hayatı

1936 yılında Michigan Üniversitesi’nden lisans ve matematik mühendisliği diploması ile mezun olduktan sonra, Massachusetts Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) araştırma görevlisi pozisyonunu aldı. Orada diğer görevlerinin yanı sıra, diferansiyel analizör üzerinde diferansiyel denklemler oluşturulmasına yardımcı olduğu araştırmacı Vannevar Bush ile çalıştı. 1937’de American Telephone ve Telegraph’ın New York City’deki Bell Laboratuvarları’nda yaz stajı yapması Shannon’un sonraki araştırma alanlarının çoğuna ilham verdi. 1940 yılında elektrik mühendisliği alanında yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. 1941 yılında Bell Labs’deki matematik bölümüne katıldı ve burada uçaksavar füze kontrol sistemlerine katkıda bulundu. 1972’ye kadar Bell Labs’da düzenli olarak çalışan Shannon, 1956’da MIT’de misafir öğretim üyesi, 1958’de fakültenin daimi üyesi ve 1978’de profesör oldu.

claude shannon kimdir

Shannon yüksek lisans tezi olan, “Röle ve Anahtarlama Devrelerinin Sembolik Analizi” (1940)’nde dijital devrelerin teorik temellerini oluşturmak için Boole cebiri kullanmıştır. Dijital devreler modern bilgisayar ve telekomünikasyon ekipmanlarının çalışması için temel olduğu için, bu tez 20. yüzyılın en önemli tezlerinden biri olarak adlandırıldı.

 

1948’de Shannon, Harry Nyquist ve R.V.L. gibi Bell Labs’daki diğer araştırmacıların temelleri üzerine inşa edilen “A Mathematical Theory of Communication” nı yayınladı.  Shannon’ın bu makalesi daha önceki çalışmalarının çok ötesine geçti. Bilgi teorisinin temel sonuçlarını, çerçevesinin ve terminolojisinin hala kullanılmakta olduğunu eksiksiz bir biçimde kanıtladı.

 

Shannon tarafından atılan bu önemli adım mühendislerin mesaj dağıtım sistemine odaklanmasına izin verdi. Shannon, 1948 tarihli makalesinde iki önemli çözüme odaklandı: gürültüsüz bir ortamda belirli bir alfabeyi kullanarak bir mesajın en etkili kodlamasını belirlemek ve gürültü varlığında hangi ilave adımların atılması gerektiğini anlamak.

 

Shannon bu çözümleri, hem dijital hem de analog sistemleri içeren bir iletişim sisteminin problemlerini çok basit (dolayısıyla yaygın olarak uygulanabilir) şekilde başarıyla çözdü. Özellikle, entropi denilen (fiziksel sistemlerde bozukluk miktarını ölçen termodinamik kavram) bir iletişim sisteminin verimliliğinin ölçülmesi yöntemini geliştirdi.

 

Shannon’un bilgi teorisi formülü, iletişim mühendisleri için önemli bir başarıydı ve yararlı olduğunu halen kanıtlamaya devam ediyor. Ayrıca bilişim teorisi, biyoloji, dilbilim, psikoloji, ekonomi ve fizik gibi diğer alanlarda da uygulanmak için birçok girişime ilham verdi.

Bell Labs salonlarında tek tekerlekli bisiklet sürerken hokkabazlık yapma gibi eğlenceli etkinlikler de dahil olmak üzere – Shannon çeşitli mekanik cihazlar tasarlamanın yanı sıra bilgi teorisi, kriptografi ve satranç oynayan bilgisayarlar gibi de bir çok interaktif proje üretmiş ve katılım göstermiştir.

 

Shannon sayısız fahri derece ve ödüle layık görüldü. Shannon’un yayınlanmış ve yayınlanmamış makaleleri, inanılmaz geniş bir alan yelpazesini kapsamaktadır. Birçoğu başkaları için paha biçilemez bir araştırma fikri kaynağı olmuştur. Shannon’ın bilgi teorisi olmadan internetin dahi var olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz; her modem, her sıkıştırılmış dosya, her hata düzeltme kodu Shannon’a bir şey borçludur.

 

Shannon Alzheimer hastalığıyla uzun ve çetrefilli bir mücadeleden sonra, 27 Şubat 2001’de Amerika Medford’da hayata gözlerini yummuştur. 1949’da evlendiği eşi Mary Elizabeth Moore’ndan üç çocuğu, Robert James, Andrew Moore ve Margarita Catherine dünyaya gelmiştir. Dolu dolu bir hayat geçiren Claude Elwood Shannon arkasında muazzam bir kariyer ve geleceğe dair binlerce iz bırakarak 84 yaşında hayat ile bağını koparmıştır.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Öğrenme Güçlüğü (Disleksi) İçin Çözüm Yanı Başınızda

Disleksi, günümüzde en çok karşılaşılan öğrenme bozukluklarından birisidir. Ancak bu sorunun ana kaynağı sanıldığı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir