Ana Sayfa / Eğitim Öğretim / Dmitri Mendeleev Kimdir?

Dmitri Mendeleev Kimdir?

Dmitri Mendeleev, Periyodik Elementler Tablosunu icat eden bir Rus bilim adamıdır. 1834’te Sibirya’da büyük ve makul derecede iyi bir aileye sahip olarak doğdu.

 

Erken dönem hayatı

 

Babası kör kaldığında ve artık iş yapamaz hale geldiğinde, annesi bir zamanlar ailesinin sahip olduğu bir cam fabrikasını yeniden canlandırdı. Bunu tekrar eskisi gibi başarılı işleyen bir işe dönüştürdü. Dmitri 14 yaşındayken cam fabrikası çıkan bir yangında yok oldu. Kısa bir süre sonra, aile St. Petersburg’a taşındı. Burada Dmitri Pedagoji Enstitüsü’nde dönemine göre çok iyi bir eğitim alacaktı. St. Petersburg’a gelmeleri Dimitri ve ailesi için büyük bir karardı çünkü bu seyahat aylar sürmüş ve yorucu olmuştu, bunun üzerineannesi kısa bir süre sonra öldü.

 

Enstitüden mezun olduktan kısa bir süre sonra Mendeleev, zamanın ölümcül bir hastalığı olan tüberküloza yakalandı.

 

20 yaşındayken Dmitri Mendeleev orijinal araştırma makalelerini yayınlıyordu. Tüberkülozdan muzdarip olduğu için sık sık yataktan çalışmak zorunda kaldı. Kontrol edilemeyen mizacının bazı öğretmenleri ve arkadaşları tarafından hoş karşılanmamasına rağmen, yılın en iyi öğrencisi olarak mezun oldu.

 

Karadeniz’in iklimininhastalığının geçmesine yardım edeceği umuduyla Kara Deniz kıyısında bir kasabaya taşındı. Burada bir süre fen bilgileri öğretmenliği yaptı. İki yıl boyunca orada kaldı ve 1857’de iyileştiği için St. Petersburg’a geri döndü.

 

Hayatında ilerleme dönemi

 

Dmitri Mendeleev Kimdir?Mendeleev, kısa zamanda spektroskopisi ve sıvıların kılcal hareketi de dahil olmak üzere çok sayıda alanda yaptığı çalışmalar için çok hızlı bir bilim adamı olarak ün kazanmıştır. 1864 yılında, Saint Petersburg Teknoloji Enstitüsü’nde profesör oldu ve ertesi yıl Saint Petersburg Devlet Üniversitesi’nde profesör oldu.

 

İtibarı Rusya’nın dışına yayılmaya başladı ve Londra’daki Kraliyet Cemiyeti tarafından kendisine verilen Copley Madalyası da dahil olmak üzere yabancı kurumlardan çok sayıda onur nişanı, belgesi ve ödülü aldı. 1890’da Mendeleev, eğitim çalışmalarına ara vererek, petrokimyalarda araştırma yürüttüğü ticari sektöre geçti. Bu dönemde Rusya devlet kademesinde önemli bir görev olan Tedbirler Direktörü oldu. Bu roldeki görevi, votka kalite ve üretim yöntemleri için bir standart oluşturmaktı.

 

Mendeleev, 1905’te İsveç  Kraliyet Bilimler Akademisi’nin bir üyesi oldu ve ertesi yıl,  Nobel Kimya Ödülüne sahip olmaya çok yaklaşmıştıancak, bazı etkili bireyler ona ödülün verilmesine karşı çıktı ve ödül başkasına verildi. Ertesi yıl ödülün kendisine verilmesine yönelik girişimler tekrar başarısız oldu.

 

Periyodik tablo

 

Mendeleev, 1863 gibi çok erken bir tarihte kimyasal elementleri sınıflandırmak için daha iyi bir sistem üzerinde çalışmaya başlamıştı. O dönemde, çoğu kimyacı elementleri sınıflandırmak için iki sistemden birini kullandı. Bunlar elementlerin atom numarasına göre sınıflandırılması veya özelliklerine göre sınıflandırılmasına dayanan 2 farklı yöntemdi.

 

1869’da Mendeleev, bu iki sistemi tek bir sistemde birleştirmenin mümkün olup olmadığını araştırmaya başladı. Çok sayıda deneyden sonra bugünkü periyodik tablonun kullanılabileceğini ve çok daha verimli olduğunu kanıtladı. Daha sonraları Mendeleev’in Periyodik Tablosu bazı ufak değişikliklere uğradı ancak temelde değişmeden kaldı ve bu o yıllar için olağanüstü bir bilimsel başarıydı.

 

Tablodaki bir element onun onuruna Mendelevium adını almıştır.

 

Dmitri Mendeleev, kimya, fizik, kimya endüstrisi, hidrodinamik, meteoroloji, jeoloji, kimya teknolojisinin bazı branşları ve diğer disiplinlerin alanlarında uzman bir deha, birinci sınıf fizikçi, verimli bir araştırmacıydı. Yine ekonomi alanında da özgün fikirleri olan bir bilim adamıydı.

 

Ölüm

 

Dmitri Mendeleev, 73. doğumgününden altı gün önce, 2 Şubat 1907’de Saint Petersburg’da öldü. Bir çeşit grip olan influenza sebebiylehayata gözlerini yumdu.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Dolasim-sistemi

Dolaşım Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsan vücudunun canlı kalmasına yönelik sürekli aktif olarak çalışan organların oluşturduğu sisteme dolaşım sistemi denir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir