Ana Sayfa / Sağlık / Ertesi Gün Hapı Nedir, Ne İşe Yarar?

Ertesi Gün Hapı Nedir, Ne İşe Yarar?

Ertesi Gün Hapı İşe Yarar mı?

Ertesi Gün Hapı, cinsel ilişkilerde oluşabilecek kazalar sonucunda yani korunmasız ilişkilerde gebeliğin meydana gelmemesi için, cinsel ilişkiden sonra 72 saat içerisinde kullanıldığında gebeliği önleyebilen ilaçlara denir.

Bu tip ilaçlarda başarı oranı %70’tir ve ilacın kullanıldığı hafta adet görme yinelenebilir.
gynera, alka seltzer, eugynon, lo/ovral, lo-femenal, microgynon gibi çeşitleri vardır.

Ertesi Gece Hapının Kullanımı:

Cinsel ilişki sonrasın da, ilk 72 saat içinde mümkün olduğunca erken alınmalıdır. İlişkiden sonra ne kadar çabuk alınırsa, gebeliği önleme şansı o derece yüksektir.

Ertesi gece hapının zararları konusunda herhangi bir bilgi olmamakla birlikte yakın gelecekte yasaklanması konusunda çalışmalarının yapıldığı konusunda bazı bilgiler dolaşmaktadır.
Güncelleme?
Sağlık Bakanlığı bu tip hapların satışını-alımını kayıt altına alamak için bir çalışma başlattı, ancak bu nasıl bir düzenleme olacak kimse bilmiyor. Çünkü bu tip haplar, anonim bir isimle bazı internet sitelerinden alınabiliyor.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir