Ana Sayfa / Eğitim Öğretim / Eşeyli Üreme Nedir Kısaca Tanımı

Eşeyli Üreme Nedir Kısaca Tanımı

Eşeyli Üreme Nedir Kısaca Tanımı

Eşeyli üreme kısaca neye denir; İki adet canlının genetik malzemelerini birbirlerine aktarmak kaydıyla yeni bir canlının meydana getirildiği olaya eşeyli üreme denir. Canlının meydana gelmesinde aslında iki temel süreç vardır: Mayoz bölünme ve döllenme. Kromozom sayıların yarıya yarıya azaldığı duruma mayoz bölünme; iki farklı gametin birbiriyle birleştiği ve yeniden eski kromozom sayısına ulaştığı evreye ise döllenme denir. Mayoz bölünme sırasında belki de yaşanan en önemli olaylardan biri crossingover evresidir. Bu evrede her bir canlının kromozomları farklı kombinasyonlar yaratıp çeşitlilik sağlamak amacıyla parça değişimine giderler.

Eşeyli üreme nedir

Eşeyli üreme üzerindeki bunca çalışmaya rağmen hala evrim sürecinde büyük bir muammadır. Eşeyli üremenin ilk fosillerine, yani bu durumu kesin hala getiren kanıtlara, 1 ile 1,2 milyar yıl öncesinde ulaşılmıştır ve bu kanıtlar Stenyan dönemindeki ökaryotlara örnektir. Eşeyli üreme, birçok hayvan, bitki ve makroskopik canlı için bir üreme yöntemidir. Hatta rahatlıkla başlıca üreme yöntemidir diyebiliriz. Fakat daha çok, iki bakteri arasında sadece temas yoluyla gerçekleşen ve DNA aktarımının olduğu bakteriyel konjugasyon ile karıştırılır, bu duruma dikkat etmek gerekir. Hayvanlar genelde, mayoz bölünmenin hemen bitiminden sonra, mayoz tarafından oluşturulan sperm adı verilen erkek üreme hücresi ve ovum denilen kadın üreme hücresi üretirler. Aynı şekilde bitkiler de, mitoz bölünme sonucu oluşan spor adı verilen hücreler üretir. Sporlar, gelişimlerini gametofit içerisinde sporlanarak tamamlarlar.

Eşeyli Üremenin Özellikleri

  • Eşeyli üreme dişi ve erkekten oluşmaktadır.
  • Eşeyli üremede yumurtanın sperm ile döllenmesi veya polenleme ile erkek dişi bulunmaktadır.
  • Mayoz bölünme ve döllenme oluşmaktadır. En dikkat çeken özelliği budur.
  • Çok hücreliler de gözlemlenmektedir.
  • Çok adetli değil çok az canlı dünyaya gelmektedir.
  • Oluşan canlılar meydana geldikleri ortama çabuk ayak uydururlar.
  • Meydana gelen hücrelerde bireylerin kalıtımsal özellikleri kromozomları aktarım yapılır. Yani krossing-over olur.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Öğrenme Güçlüğü (Disleksi) İçin Çözüm Yanı Başınızda

Disleksi, günümüzde en çok karşılaşılan öğrenme bozukluklarından birisidir. Ancak bu sorunun ana kaynağı sanıldığı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir