Ana Sayfa / Genel / Evin Birimleri ve Tanımları

Evin Birimleri ve Tanımları

Evin Birimleri ve Açıklamaları ;

Ebeveyn Odası,Oturma Odası,Salon,Çocuk Odası,Banyo,Wc,Kiler,Balkon gibi bölümlerden oluşan her türlü ihtiyacımızı giderdiğimiz yaşam alanlarımızdan biridir.

Balkon

Her zaman evimizin dış cephesinde olan, mutfak oturma odasına bitişik olarak dışarıdaki havayı evimizde alabildiğimiz evimizin açık bölümlerinden biridir. Çok kullanışlı olup çocuklarımız için biraz sakınca teşkil eden bir bölümdür. Küçük çocuklarımız carsa korkuluk veya önlem alınması gereken dire olarak evin dışında kalan genelde dikdörtgen ve kare şeklinde ki fayans ve mermerden oluşan bölümdür.

Banyo

Öncelik olarak günlük ve genel beden temizliklerimizi yaptığımız etrafı suya karşı dayanıklı fayans gibi maddelerle çevrilmiş içinde banyo dolabı küveti klozeti lavabosu olan ferah bir bölümdür. Bakım ürünlerimizi ve kirli çamaşırlarımızı koyduğumuz bölümdür.

Çocuk Odası

Çocuklarımızın evdeki zamanın çoğunu geçirmiş olduğu ev odasının adıdır. Ve çocuklarımızın ders çalıştıkları oyun oynadıkları uyudukları odadır. Genel olarak çocuk sayısına göre özellikleri değişebilen ve ferah cıvıl cıvıl olma özelliğine sahiptir. Çocuklarımız için içinde zararlı ve sakat eşyalar barınmayan güvenilir bir oda olması anne baba için çok önemlidir. Çocuklarımızın sayısına göre evimizde bir ikinci çocuk odası olacağı gibi odaların içlerindeki yatak sayıları da farklılık gösterebilir.

Ebeveyn Odası

Evimizde uyku ihtiyacımı giderdiğimiz dinlendiğimiz ve mahrem olarak sayılan bir bölümdür. Karı kocanın beraber uyudukları tek yatak özelliği olan bir bölümdür. İçinde giysilerimin tamamını sakladığımız bir odamız olmakla beraber kişisel bakım ürünlerimiz ve hanımların bir nevi süslenme makyaj yapma yeridir. İçerisini yatak odası takımı ile donattığımız ve renkli aynalı bir odadır.

Bebeği olan aileler küçük bebeklerini bu odada yanlarında muhafaza ederler ki, her hangi bir durum söz konusu olduğu zaman müdahale etmeleri daha kolay olsun diye.

Kiler

Evimizde fazlalık yada kullanılması pek gerekli olmayan ve yiyecek içecek bakliyat gibi her türlü malzememizi rahatlıkla koyup muhafaza ettiğimiz genel olarak küçük odanın adı kiler’dir. Pek fazla kullanmadığımız gibi araç gereçlerimizin temizliğini de yaptığımız her türlü eşyamızı kolayca bulacağımız evin bölümlerinden birisidir.

Lavabo-Wc

Evimiz bölümleri içinde en temiz olması gereken yerdir, çünkü yediğimiz içtiğimiz her şeyin dışarı atılması hususunda kullandığımız evin bölümlerinden biridir. Temiz olması ve ferah kokması çok önemlidir, kullanacak kişilerin rahat etmesini sağlamak için çok temiz tutulmalı ve kullanılmalıdır.

Mutfak

Evimiz içinde yer alan ve yemek yediğimiz gibi yemeklerin hazırlanması pişirilmesi servis edilmesi ve meyve sebze bakliyat gibi gıda ürünlerimizi sakladığımız muhafaza ettiğimiz yerin genel ismine mutfak denir.

Mutfak bir çok eşyamızı da bünyesinde barındıran ve yiyecek içecek malzemelerinin temizliğinin de yapıldığı ev bölümlerinden biridir. Mutfağımız kendi temizliğimizi göz önüne serecek en güzel vitrinimizdir. Düzenli olması çok önemlidir, çünkü bir çok eşyamızı barındıran bölüm olması eşyaların kolay bulunabilmesi için düzen çok önemli bir faktördür.

Oturma Odası

Evimiz içinde uyku dışında vaktimizi en çok geçirdiğimiz odamız oturma odasıdır. İçinde bulunan oturma grubumuz, televizyonumuz, bilgisayarımız,oyun konsollarımız gibi bir çok zamanımızı geçirdiğimiz eşyamızın olduğu odadır.

Odalar içinde genelde en ferah ve geniş olan oda oturma odasıdır. Bu nedenle bir ziyaretçimiz misafirimiz geldiği zaman bu oda da misafir eder ağırlamaya çalışırız. Oturulacak yer bakımından en geniş olması cezbeden yönüdür. Ailece hep beraber bir arada olduğumuz oda oturma odasıdır ve aile bireylerini hep bir arada bünyesinde tutma özelliğine sahiptir.

Salon

Genel de dış kapının girişinden başlayıp evin tam ortasında olan bir bölümdür. Diğer odalarımıza ve evin bölümlerine en rahat ulaşabildiğimiz yer salondur. Geniş bir alanı olup içerisinde vestiyer ayakkabılık gibi ev eşyalarının olduğu ve misafirlerimizi karşıladığımız yerdir.

Evimizde bir bölümden diğerine geçmek için çoğunlukla mutlaka salon kısmını kullanmak zorunda kalırız. Bu yönü ile de evin bölümleri arasında en önemli olanlardan birisidir.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

sorumluktan kacan insanlar

Sorumluluktan Kaçan İnsanların 15 Ortak Özelliği

Hepimizin Hayatında Varlar!  Sorumluluktan Kaçan İnsanların 15 Ortak Özelliği Herkesin hayatının bir köşesinde bu tarz insanlar vardır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir