Ana Sayfa / Sağlık / Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis ve uygun şekilde tedavi edilmesi durumunda bunların giderilebilmesidir. Böbrekler vücutta önemli bir organdır.Vücuttan atıkları çıkarmak, hormon üretmek, su ve mineral seviyelerini korumak ve benzeri gibi vücudun düzgün çalışması için hayati fonksiyonları yerine getirirler. Bu nedenle, böbrek ile ilgili herhangi bir hastalık, ölümcül olabileceği için hemen tedavi edilmelidir.

Böbrek Hastalıklarının Nedenleri

Herhangi bir böbrek hastalığı için önde gelen nedenler diyabet ve yüksek tansiyon. Glomerüler hastalıklar, polikistik böbrek hastalığı ve nefrit, etkilenebilecek bazı böbrek hastalıklarıdır. Hamileyseniz veya bir bebeği planlıyorsanız, hamileliğin komplikasyonları böbrek hastalığının şiddetine bağlı olduğundan, belirtileriniz için doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Böbrek hastalıklarından muzdarip olan hamile kadınlar, sadece anne için değil aynı zamanda bebek için de ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden çok dikkatli olmalıdır. Hafif böbrek hastalıkları olan kadınların başarılı bir hamileliğe sahip olma olasılığı daha yüksektir, ancak kronik böbrek hastalığı birtakım gebelikleri komplike hale getirebilir. Bunun nedeni, şiddetli böbrek hastalığı ile birlikte vücuttaki gebeliğin zorluğunun ciddi komplikasyonlara yol açmasıdır. Bu nedenle, vücudunuz, hem siz hem de bebeğinizi sürdürebilmek için fazladan çalışmak zorunda kalacak. Bir böbrek hastalığından muzdarip hamile kadın için risk faktörleri hipertansiyon, preeklampsi, düşük, erken doğum, idrar yolu enfeksiyonu ve akut böbrek yetmezliği riski büyüktür.

Risk faktörlerinin hastalığın şiddetine bağlı olarak ne olduğunu bilmek için bir uzmana danışmanız önemlidir. Kan şekerinin ve böbrek fonksiyonunun izlenmesi, her bir ila iki haftada bir tansiyonun ve ayda bir kez böbrek fonksiyonunun kontrol edilmesi gereken durumlarda sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Hastalar özellikle üçüncü trimesterde preeklampsi belirtileri açısından yakından izlenmelidir. Yukarıda belirtilen tüm basamakları takip etmekle birlikte, ılımlı sodyum ve protein içeriği ile doğru ve dengeli beslenmeyi sağlamak önemlidir. Çok fazla meyve, sebze ve meyve suları yiyin. Kan basıncı, risk faktörünün düşük olduğu bir seviyede tutulmalıdır. Sıvı tutulması bu gibi durumlarda önemlidir, dolayısıyla çok miktarda sıvı tüketmeniz ve iyice nemlendirmeniz önerilir.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Akupunktur ve Endometriozis

Endometriozis, dünya çapında milyonlarca kız ve erkeği etkilediği bilinen bir durumdur. Bu durum üreme veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir