Ana Sayfa / Sağlık / Gebelikte Vajinal Şişme Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte Vajinal Şişme Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte Vajinal Şişme Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte vajinal şişme nedenleri veya iltihaplanma her yaştaki kadınları etkileyebilir, ancak hamilelik sırasında özellikle ağrılı olabilir. Hamileliğin dokuz ayı boyunca ortaya çıkan diğer kıkırdak rahatsızlıklarına ve şikayetlerine ek olarak, vajinal şişlik de rahatsızlığınıza başka bir katkı olarak gelir. Genital bölgenin iltihaplanması ve tahrişinin yanı sıra, aşırı vajinal akıntı, kötü kokulu ya da olmayabilir, yanma hissi, üreme, kaşıntı, genital organlar ve vajinal ağrı çevresinde yaralar gibi belirtiler de görebilirsiniz.

Vajinal Şişlik Veya Vulvovajinit, Aşağıdaki Çeşitli Nedenlerden Kaynaklanabilir:

 • Bakteriyel vajinozis veya maya enfeksiyonları gibi bakteriyel veya viral enfeksiyonlar
 • Gonore ve trikomonasis gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Banyo ve cilt bakım ürünlerinde veya deterjanlarda bulunan kimyasal maddeler veya tahriş edici maddeler
 • Kötü hijyen
 • Bazı ilaçlar (antinotikler gibi bakteriyel veya fungal enfeksiyonlara yol açabilir)

Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler bağışıklığı azaltabilir ve enfeksiyon riskini artırabilir

Hamilelik sırasında hormonların dengesizliği ayrıca vücutta maya veya bakteri üremesine yol açabilir ve kaşıntı, cildin kızarması, vajinanın şişmesi ve kötü kokulu vajinal akıntı gibi semptomlarla sonuçlanabilir.

Hamilelik sırasında rahim içindeki damarların sıkışması da vajinal ödem neden olabilir

Vajinal Şişmenin Diğer Olası Nedenleri Şunlardır:

 • Travma veya genital bölgede yaralanma
 • Semen alerjisi
 • Kaba veya uzun süreli cinsel ilişki
 • Diyabet
 • Gartner kanalı kistlerinin iltihaplanması
 • Bartholin bezlerinin kistleri veya apsesi
 • Benign veya kanserli kistler
 • Fournier’in gangreni

Vajinal şişliğin nedenleri değiştiği için, doktorunuza yaşadığınız herhangi bir değişiklik veya semptom hakkında bilgi vermek önemlidir. Enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar sağlığınızı ve aynı zamanda bebeğinizi etkileyebilir ve en erken tedavi edilmelidir. Vajinal şişlik ve kaşıntı gibi semptomlara ek olarak, eğer ateşiniz varsa veya nefes darlığı, vajinal kanama veya şiddetli acı çekiyorsanız, 911’i hemen arayın çünkü bunlar yaşamı tehdit eden bir durumdur.

Vajinal sislik nedenleri

Vajinal Şişmenin Tedavisi

Genital bölgenizde şişlik veya kaşıntı veya ağrı şikâyeti varsa, enfeksiyonu yayabileceğinden ve durumu kötüleştirebileceğinden bölgeyi çizmeyin. Bölgenin tekrar tekrar yıkanması, daha fazla iltihap ve tahrişe neden olabileceği için iyi bir fikir değildir. Vajinal inflamasyonun altta yatan nedenini belirlemek ve en iyi hareket yoluna karar vermek için bir doktora danışmak en iyisidir. Örneğin, bir maya enfeksiyonu için tedavi, genellikle kremler veya fitiller gibi anti-fungal ilaçları içerir. Hamileyken oral anti-fungal ilaçlar nadiren reçete edilir. Eğer hamileyseniz ve bir CYBE’nin neden olduğu vajinal iltihaptan muzdaripseniz, partnerinizi de kontrol ettirmeniz ve tedavi etmeniz ya da tekrar enfekte olma riskini taşımanız şarttır. Şişmeye neden olan kist ya da apsenin boşaltılması ve çıkarılması gerekebilir. Antiviral ilaç genital herpes gibi enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılırken, antibiyotikler şişmeye neden olan bakteriyel bir enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olacaktır.

Şişmiş Vulva ve Vajina İçin Ev İlaçları Şunlardır:

Soğuk kompres veya buz paketi ile kaşıntı ve enflamasyonu yatıştırın. Bu da ağrı ve kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olur. Alternatif olarak rahatsızlığı hafifletmek için serin bir banyo yapın.

Sıcak su ve yulaf ezmesi eklenmiş Sitz banyoları, tahriş ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Sıcak bir banyoya bir bardak elma sirkesi ekleyin ve en az yirmi dakika bekletin. Elma sirkesi, güçlü antibakteriyel ve antifungal özellikleriyle bilinir ve herhangi bir enfeksiyondan kaynaklanan şişme ve tahrişin tedavisine yardımcı olur.

Taze sarımsaklı bir hamur yapın ve bunu vajina çevresindeki deriye uygulayın. Bu başlangıçta yanabilir ancak bir enfeksiyonun neden olduğu iltihaplanmayı tedavi etmek için mükemmel bir çözümdür.

Daha fazla yoğurt ve ayran tüketerek probiyotik alımınızı artırın. Bu vücutta maya ve bakteri aşırı büyümesini dengelemeye yardımcı olacaktır.

Belirli önleyici adımları izleyerek vajinal şişmeyi de önleyebilirsiniz:

Zararlı kimyasallar içerebilen köpük banyosu ve duş jeli gibi ürünleri kullanmayın. Bunun yerine yumuşak bir sabunu tercih edin ve douches ve deodorantlar gibi kadın hijyen ürünlerinin aşırı kullanımından uzak durun.

Her zaman yüksek düzeyde hijyen sağlamak. Tuvaleti ziyaret ettikten sonra genital bölgeyi titizlikle temiz ve kuru tuttuktan sonra önden arkaya silin.

Cildin nefes almasını ve aşırı terlemeyi önleyebilmesi için pamuk gibi doğal liflerden yapılmış rahat, gevşek giysiler ve iç çamaşırı giyin.

Kuru ve kaşıntılı deride vajinal alanı ıslatınız. Bölgeyi gliserin bazlı bir kremle nemlendirin ve cinsel ilişki sırasında KY jöle gibi alerjik olmayan yağlayıcılar kullanın.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir