Ana Sayfa / Bilgi / George Boole Kimdir?

George Boole Kimdir?

George Boole Kimdir?

Bugün kullandığımız bilgisayarların oluşup gelişmesinden büyük rol oynayan George Boole Kimdir? İngiliz filozof 2 Kasım 1815 yıllında doğan George Boole “bilgisayar dünyasında” çok başka bir yeri vardır. Lakabı gibi onu tanıtan bu iki kelimedir “Digital Çağ”. Babası Joyce sayesinde eğitimin büyük kısmını babasından almıştır. Dijital dünyanın temelini babasının verdiği eğitim ve kendisinin göstermiş olduğu başarı sayesinde başlamış yapmış ve geliştirmiştir. Kendisini devamlı olarak “dijital teknolojiler” konusunda geliştiren Boole’un sayısal derslerinden bir olan matematik alanın da oldukça başarılı sonuçlar elde etmiştir. Teknolojinin ve dijital ortamlarda bu kadar başarılı olmasının en temel nedeni algoritmaların değerlendirerek matematik zekası ile bu algoritmaları birleştirebilmesi, başarısında önemli bir katkı sağlamıştır. Bu başarısıyla yakın geçmişimizde ismini fazlasıyla duyuran bilim insanlarından bir tanesi haline getirmiştir.

george boole hayatıYaşam zorluklarının da omuzlarında taşıyan aynı zamanda ailesinin maddi sıkıntı içerisinde bulunmasından kaynaklı erken yaşlarda çalışmaya başlamıştır. İlkokul dönemlerinde çevresindekilere matematik özel dersi vererek kazanç sağlamaya çalışmıştır. 16’lı yaşlarda yeni dil öğrenme ihtiyacı ve merakı duyan Boole Latince dersleri almaya başladı. Üstelik bu dersleri sadece o bölgenin kitapçıklarından faydalanarak aldı. Bu dil üzerinde devamlı olarak kendini geliştirmeye devam etti ve Latin yazarlardan Horace’nın kitabını tercüme etti. Bu yeteneği kendi yakın çevresinde oldukça ses getirdi. Daha sonra Almanca ve Fransızca dillerinin eğitimini almaya başladı.

George Boole eğitimine sürekli olarak devam etti. Bu çalışmalarından bazılarına daha fazla ağırlık verdi. “Gök Mekiği” ve “Analitik Matematiği” konuları ilgisini çekti ve daha yoğunlaştı. Bu başarısı sayesinde 2 yıl sonra asistan olarak eğitim hayatına devam etmeye başladı. Sonraları ”modern cebir” üzerinde çok duracaktı. George Boole’a eğitim veren eğitmenleri devamlı olarak eski matematik mantığında eğitim alması gerektiği konusunda ısrarcı olmuşlardır. Ama Boole hiç etkilenmedi ve hep modern matematik konusunda eğitim olarak bu konu da düşündü. Hem düşünür oluşu, hem mantıklı kişiliği, ileri görüşlülüğü ve çevresinden öğrendiği ticari ahlak ve ticaret bilgisi ile ilk ticaret hanesini 20 yaşında bir özel mektep açtı. Sahibi olduğu bu mektebin aynı zamanda matematik derslerine girerek çalışma azmini bir kez daha ortaya koymuştur. Sadece eğitim derslerine girmekte de kalmayarak yeni icat ve buluşlar üzerinden çalıştı. Matematik üzerinden yeni formüller arayışına çözümlemesine girdi. Bu bağlamda 1847 yıllarında “Mantığın Matematik Analizi” adında çalışmalarını yapmıştır. Bu çalışmalar bu günlerde “eser” olarak değerlendiriliyor.

George Boole Eserleri Nelerdir?

George Boole hayatı boyunca yapmış olduğu eserlerden de anlaşılacağı gibi yakın tarihimizin en ünlü düşünürlerinden birisidir.İlk eserleri genelde düşünce üzerinedir. Eserleri içerikleri çok geniş yerler tutmaktadır. Başarılarından en dikkat çekeni sayı ve nicelik konularının bir birine harmanlamasıdır. En çok ses getiren eserlerinden bir tanesi olan “Mantığın Matematiksel Çözümlenmesi” bu eser Düşünce yasasını anlatmaktadır. Bu eserinde en önemli ve dikkat çekilmesi gereken nokta, mantık ile matematiğin birbirine bağlantısını anlatmaktadır. Bu yazmış olduğu eserden sonra matematiğin mantığını başka bir anlam biçimi katarak kısa zamanda tanınmıştır.

Bir diğer eseri olan “Diferansiyel Denklemler” adında ki kitabını ise yıllar sonra yani 1859 yılında tamamladı. Bu kitap ile de çok daha geniş bir kitleye hitap ederek matematik konusunda kendisini tanınan bir kişi yapmıştır.

Çok geçmeden 1860 yılında “Sınırlı Farklılıkların Hesaplanması” kitabını çıkarmış ve artık bütün kesime hitap etmeyi başarmıştır. Bu başarıları Boole’ya Kraliyet Derneği Madalyası almasına hak kazandırmıştır.

Yine aynı yıllarda “Sonlu Farklar Hesabı” hakkında geniş bir araştırma yaptı. Bu çalışmasında sayıların dağılma özelliğini inceledi. Bu çalışma Dünya’da bir ilk olma özelliğini de taşımaktadır.

Matematiği mantıktan ayrı tutmayan Boole bu konuda detaylara inmiş ve bu konular hakkında tüm yorum ve emeklerini paylaşmış hatta yayınlamıştır. Bu başarılarının ödülleri devamlı olarak kendisine verilmiştir. Çocuk yaşlarda başlayan bu serüveni çok hızlı basamakları çıkarak kendi alanında da ün sahibi oldu.

George Boole Eserleri

George Boole Çalışmaları

Eserleri yukarıda bahsettiğimiz eserleridir. Fakat sınırsız çalışması olmuştur. Filozof kişiliği ile ön plana çıkmıştır. Yukarıda da yer verdiğimiz üzere 1860 yıllarında yapmış olduğu çalışma ile bilim dünyasına ışık tutmuştur. Bu çalışma “Sonlu Farklı Hesabı” dır. Eserlerinde ve çalışmalarında dikkat çeken ayrıntılardan bir tanesi de örneğin matematik alanında yapmış olduğu bir çalışma sadece matematik sınırları içerisinde kalmamaktadır. Bir çok bilim alanını da kapsayarak eserlerini ve çalışmalarını okuyanlara daha detay bilgiler sunmaktadır. Bu özelliği sayesinde matematik alanında yapmış olduğu tecrübeli deneyimler ve paylaşımcı yapısı sayesinde gerçekleştirdiği çalışmalar ile bilgisayar temelinin alt yapısı oluşturmuştur. Aynı zamanda mercek ve optik üzerinde bazı çalışmaları mevcuttur.

George Boole Yaşamı

Tüm Dünya tarafından tanınan filozof George Boole geride bıraktığı eserler ile kendini ölümsüzleştirmiştir. Hayatı boyunca bir çok ödül bir çok derece ve madalya almıştır. Başarıların devamlı olarak arda arda gelmesi filozofun daha çok isim yapmasına neden oldu. Evliliğinde 5 kız çocuğu sahibi olmuştur. Filozof sadece matematik bilimi ve düşünürden çok daha fazlasıydı. Tarihimize baktığımızda sayısal değerlere yatkın olan bilim insanları diğer sözel konularda çok ilgili olmazdı. Ama Boole tam tersine edebiyat, felsefe ve ilahiyata göstermiş olduğu ilgi ile çok yönlü bir kişilik olduğunu da burada göstermiştir. Bunların yanı sıra telefon yönlendirme anahtarı diye tabir edilen elektromekanik devre sistemlerini nasıl en iyi şekilde çalışabileceğini optimize ederek gösteren sayılı kişilerden bir tanesidir. Yapmış olduğu çalışmalar ve algoritmalar ile mevcut yaşantımızda kullandığımız elektronik temellerini de sayesinde atmış olduk.

George Boole’un Kişiliği ve Ölümü

Kişiliğinden bahsetmek gerekirse saygın, saygılı, hoşgörülü, alçak gönüllü idi.

Ölümü:

Yakalandığı soğuk algınlık sonrasında zatürre ve sonrasında yakalandığı akciğer rahatsızlığı sebebiyle hayatını kaybetti. Ölümü sırasında bile ders anlatıyor ve ayakta bulunuyordu. Filozof Georhe Boole 1864 yılında İrlanda Country Cork Ballintemple kasabasında hayatını kaybetmiştir.

Boole Cebri Nedir?

İcadı İngiliz filozof ve aynı zamanda matematikçi George Boole tarafından bulunduğu için Boole Cebri olarak adlandırılmıştır. Bu cebir işlemi mantık ve matematiğin buluşması olarak adlandırabiliriz. Mantığın da 1 ve 0’lardan oluşan bir algoritmanın eseridir. Günümüz arama motorlarında da aynı mantıkta kullanılmaktadır. 1850 yıllarda İngiliz filozof George Boole ile Aristo mantık bilimi ile sembollerin kullanılması ile ortaya çıkmıştır. İleri düzey bir cebir işlemidir. Bu sayede teknolojide kullandığımız devrelerin tasarımı ve işlemleri oluşturulup çalışmaktadır.Binary sistem olarak tabir edilen bu sistemde sadece 0 ve 1 değerleri bulunmaktadır. Bu sayede ele alınan bilgi evet yada hayır kadar nettir.Bu uygulamalar daha sonra geliştirilerek 1904 yılında Huntington tarafından kullanılarak yaygınlaşmıştır. Bu sistem Boole cebiri ile başlamış ve gelişmiştir. Bu sayede günümüzde neredeyse tüm elektronik devrelerin yapımında tasarımında ve çalışmasında kullanılmaktadır.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir