Ana Sayfa / Sağlık / Hamilelikte Ağızda Kuruluk Nedeni

Hamilelikte Ağızda Kuruluk Nedeni

Hamilelik Sırasında Ağızda Kuruluk Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik hayatınızın en eğlenceli olaylarından biri olabilirken, aynı zamanda birkaç rahatsız edici durum yaşamanıza da sebep olabilir. Bunlardan birisi hamilelikte ağızda kuruluk nedenleri ve buna bağlı tedavi yöntemleri nelerdir. Sık görülen gebelik belirtilerinin çoğu, vücudunuzda meydana gelen hormonsal dalgalanmalardan dolayı meydana gelir. Metabolik aktivitede meydana gelen değişimler, genellikle bir kadının mide bulantısı, kusma, mide ekşimesi, karın krampları, yorgunluk, sık idrara çıkma ve boğaz ağrısından muzdarip olmasına neden olur. Bu semptomlara ek olarak, hamilelik sırasında susuzluk veya kuru ağızda da önemli bir artış yaşayabilirsiniz, ki bu genellikle pamuk ağzı olarak adlandırılır. Birkaç gebe kadın ağızlarının bir noktada ya da diğerinde çok kurumaya alıştığını ve bunun normal olup olmadığını ya da endişe nedeni olup olmadığını merak eder.

ağız kuruluğunun nedenleri

Ağızda Kuruluk Nedenleri:

Neredeyse tüm kadınlar, ağızda kuruluk nedenlerini ve özellikle sabah uyandıklarında pamuk ağrısından ve ağız kokusundan maruz kalmaktadırlar. Hamilelik sırasında ağız kuruluğunun kesin nedenleri hala net değildir, ancak çoğu sağlık uzmanı bu sorunun neden olduğuna inanmaktadır. Hamilelerde görülen ağız kuruluğunun nedenlerini sıralamak gerekirse;

Dehidrasyon:

Hamilelikte ağızda kuruluğa neden olan nedenlerden biride dehidrasyondur. Normalde her gün sahip olduğunuz su miktarını tüketmeksizin kuru ağızla uyanabilirsiniz. Bunun nedeni, vücudunuzun sıvı gereksiniminin, küçüklüğünüz arttıkça ve geliştikçe artmasıdır. Hamilelik hormonları nedeniyle metabolik süreçteki artış ve sık idrara çıkma da vücudunuzun daha hızlı susuz kalmasına neden olabilir.

Gestasyonel Diyabet:

Hamilelik sırasında ağzınızda kuruluğu nedeni hakkında doktorunuza bildirmeniz kesinlikle gereklidir. Bunun nedeni, bazı durumlarda ağız kuruluğunun diyabet olduğuna işaret edebilir. Kandaki yüksek seviyelerde şeker de artmış susama ve idrara çıkmaya yol açar. Diyabetik kadınlarda ağız kuruluğu yaşama olasılığı daha yüksektir, çünkü vücutları sağlıklı kadınlara kıyasla daha fazla su kaybeder.

Reçeteli İlaçların Kullanımı:

Belirli ilaçları düzenli olarak almaktan dolayı, hamilelik sırasında kuru bir ağza da eğilimli olabilirsiniz. Ağız kuruluğu birçok reçeteli ilacın ortak bir yan etkisidir. Bu ciddi bir sorun olmasa da, oldukça rahatsız edici olabilir ve bu nedenle doktorunuzla bunun hakkında konuşmalısınız. Tıbbi tedavi sağlayıcınızdan devam etmeden hiçbir zaman ilacı bırakmayın.

Semptomlar:

Ağızda kuruluk, ne bir hastalık ne de bir durumdur; daha ziyade, ortak temel gebelik problemlerinin bir belirtisi olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, sık sık ağız kuruluğu ve diğer belirtilerle karşılaşmanız durumunda endişelenmeniz için bir nedeniniz olabilir:

  • Kırık dudaklar
  • Parched boğaz
  • Ağızda yanma hissi
  • Dil üzerinde Rawness
  • Ağız kokusu
  • Yem veya yutma güçlüğü

Yukarıda belirtilen belirtilerden herhangi biriyle karşılaşmanız durumunda sağlık uzmanınızla konuşun. Doktorunuzun diyabet olasılığını dışlamak için birkaç test yapması gerekebilir.

Hamilelerde Ağızda Kuruluğun Tedavisi:

Hamilelerde Ağız kuruluğun tedavisi bir durum olmadığı için, bunun için özel bir tıbbi tedavi yoktur. Ancak, bu sizin hamilelik sırasında rahatsızlık ile yaşamak zorunda olduğu anlamına gelmez; Ağzınızda kuruluğu azaltmak için pratik yapabileceğiniz birkaç kişisel bakım önlemi ve ev ilaçları vardır. Aşağıda, evde deneyebileceğiniz birkaç kolay ipucu verilmiştir

hamilelerde agız kuruluğu nedenleri

Ağzınızı nemli tutmak için buz çiplerine ya da her yarım saatte bir kaç su alınız. Yutmayı ve çiğnemeyi kolaylaştırmak için her öğünde bir bardak su içirin.

Uyurken bile ağzını kapalı tutmaya çalış. Uykuya dalmadan önce burnunuzdan nefes almak için bilinçli bir çaba gösteriniz.

Her gün yaklaşık 10 ila 15 dakika boyunca buharla nefes alınız. Bu nazal geçişleri ve solunum yollarını nemli tutar. Ayrıca ağızda kuruluğu azaltır.

Diüretik oldukları ve vücudunuzun su kaybetmesine neden olduğu için, alkolün yanı sıra diyetinizden kafeini de ortadan kaldırın.

Ağzı fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağzı günde iki kez yıkamak için iyi ağız hijyeni uygulayın. Bu uygulamayı yapın ki mikrobik olarak hamilelerde ağız kuruluğunun önüne geçilmiş olsun. Ticari ağız gargaralarını kullanmaktan kaçının, alkol içerdiklerinden ve ağız kuruluğuna zarar verebileceğinden dolayı zararı dokunabilir.

Ağızda tükürük üretimini teşvik etmek için şeker içermeyen bir sakızı çiğneyin veya gün boyunca sert şekerlemeyi emdirin.

Özellikle gece boyunca odanıza bir nemlendirici yerleştirin. Bu, havaya nem ekler ve ağzınızdaki kuruluğu azaltabilir.

Tamamen sigarayı bırakın (daha önce yapmadıysanız) ve sigaraya maruz kalmamak için ağzınıza herhangi bir şekilde maruz kalmayın.

Ağız kuruluğunun, birkaç kerede, özellikle kereviz, maydanoz ve anason gibi birkaç yiyecekte çiğnemesini de azaltabilirsiniz.

Hamilelik, yaptığınız her küçük şey hakkında dikkatli olmanızın en iyi olduğu bir zamandır. Bu nedenle yukarıda belirtilen herhangi bir çareyi denemeden önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

 

 

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir