Ana Sayfa / Öğrenci Bilgiler / İstiklal Marşının Kısa Anlamı

İstiklal Marşının Kısa Anlamı

İstiklal Marşının Kısa Anlamı

Ülkemizin ulusal marşı olan İstiklal Marşı Milli Mücadele yıllarında düzenlenmiş olan yarışma ile seçilmiş olup ülkemiz işgalden kurtulmamız ve kazanılmış olan özgürlüğümüz adına yazılmış olan milli marşımız olmaktadır. Aşağıdan İstiklal Marşımızın kısa ve öz açıklamalarına ulaşabilirsiniz.

İstiklal Marşımızın ilk kıtalarında tamamen bayrağa hitaben yazılmış olmaktadır.Özgürlük adına verilen önem ve mücadeleyi aynı zamanda dini vurgular ile savaşın kazanılmasında inancın hatta Müslüman halkın önemini göstermektedir.

Diğer ilerleyen dizelerde ise şairimiz zor koşullar altında kazanılmış olan bağımsızlığında hiç bir zaman hiç bir şey ile değişmeyeceğini söylemekte. Bu vatan topraklarını batı taraftan gelecek olan saldırılara karşı yine aynı şekilde onların başvurmuş olduğu şiddet ile kanımızın son damlasına kadar korunacağından bahsediyor.

Sonra ki dizelerinde ise yeni nesillerin geçmişlerini, kültürlerini unutmamaları ne kadar zor şartlarda göğüs gerildiğini unutmamaları gerektiği vurgulanmaktadır.Milletin ne kadar önemli olduğunu İslam’ın ne kadar önemli olduğu dizileri ile İstiklal Marşı son bulmaktadır.

istiklal-marsi

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

kemik cesitleri - Kemik Çeşitleri Nedir?

Kemik Çeşitleri Nedir?

Kemik Çeşitleri Nelerdir? İnsan vücudu toplam olarak 207 kemikten oluşmaktadır ve bu kemikleri meydana getirem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir