Ana Sayfa / Bilgi / Kablosuz Ağ Sistemi Nasıl Çalışır?

Kablosuz Ağ Sistemi Nasıl Çalışır?

Kablosuz Ağ Sistemi Çalışma Sistemi Nedir?

Kablolu iletişime alternatif olarak geliştirilen kablosuz ağ sistemi teknolojisi, havadan bilgi alışverişine imkan veren bu sistem, ilk olarak acil durumlarda iletişimde kolaylık sağlanabilmesi için geliştirilmiş maliyeti oldukça ucuz olan bir bağlantı sistemidir. Bunun yanı sıra, kurulumu da oldukça zahmetsiz ve temiz olarak sağlanabilmektedir. Kablolu bağlantıda kablolarda oluşturan görüntü kirliliğinin ve kullanım zorluğunun aksine, kablosuz iletişimde bağlantı noktaları arasında ağ kurulumları ile ev, ofis ya da mekanların duvarlarında can sıkıcı delme işlemi yapılmadan esnek, hızlı ve güvenli bir bağlantı sistemi oluşturularak sağlanan bir bağlantı yoludur.

İngilizcede Wifi yani Wireless Fidelity olarak adlandırılan bu sistem, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, oyun konsolları, akıllı telefonlar gibi birçok elektronik cihazlar ile kablosuz olarak internete bağlanma olanağı sunmaktadır. Tüm taşınabilir cihazlar ile gerekli mesafelerde erişim noktaları ile ağ bağlantısı sağlayarak yerel ağa bağlanıp, iletişim hizmeti sunan kablosuz ağ sistemi internet erişimin en hızlı ve kolay sağlanabildiği günümüzde birçok insanın sıkça kullandığı harika bir teknoloji ürünüdür. Peki kablosuz ağ sistemi nasıl oluşturulur?

Kablosuz ağ kurulumu için bilgisayar ekranının ya da kullanılacak olan taşınabilir elektronik cihazın sağ alt köşesinde internet erişimi uygulamasını gösteren bir simge bulunmaktadır. Radyo frekansı şeklinde olan bu simgeye tıklandığında kullanılabilir kablosuz ağ bağlantıları adı altında erişim sınırları içerisinde yer alan mevcut ağ bağlantıları bulunacaktır. Eğer bu simgeyi sağ alt köşede göremiyor iseniz, başlat düğmesinden denetim masasına girip ağ ve internet seçeneğini tıklayarak da kablosuz ağ sistemi için gerekli kurulumu yapabilirsiniz. İşleme devam edecek olursak, sol alt bölümde yer alan ‘Gelişmiş ayarları göster’ sembolünü seçerek, kablosuz ağları seçip ‘gelişmiş’ yazısını tıklayın. ‘Yalnızca bilgisayardan bilgisayara ağlar’ seçeneğini tuşlayıp tamam deyip devam edin. Bu bölümde karşınıza ağ kimlik doğrulaması için doldurmanız gereken birkaç boşluk çıkacak. Ağ adınızı belirleyin, ağ kimlik doğrulaması açık deyip web seçin. ‘Anahtar otomatik olarak sağlandı’ kutucuğunu boş bırakıp, en az 5 en fazla 13 karakterden oluşan şifrenizi belirleyin. Bu şekilde kablosuz ağınızı sorunsuz bir şekilde çalıştırmış olacak, farklı cihazlarda da bu kablosuz yerel ağ bağlantınız ile giriş yapabileceksiniz. Farklı cihazlar ile girişinizi gerçekleştirebilmek için yine aynı şekilde sağ alt köşede yer alan yere tıklayarak, kablosuz ağ bağlantılarının sıralandığı ölçekten, kablosuz yerel ağınıza ait olan ismi seçip bağlan butonuna tıkladıktan sonra gerekli olan anahtar şifrenizi girerek birkaç dakika içerisinde İnternet erişiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir