Ana Sayfa / Sağlık / Kan Vermenin Zararı Var Mıdır?

Kan Vermenin Zararı Var Mıdır?

Kan Vermenin Vücuda Zararı Varmıdır?

Dünya üzerinde kan bağışı yapmanın ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu hepimiz oldukça iyi biliyoruz. Kan bağışı sağlık alanında oldukça önemli bir husustur ki hastanelerde bulunan binlerce insan her gün kan beklemeye devam ediyor. İşte Bunu en aza indirmek için kan bağışı yapmanın ayrı bir değeri vardır. Bebeklerden çocuklara gençlerden yetişkinlere ve yaşlılara kadar bir çok hasta sizlerden gelecek kan bağışlarını beklemektedir.

Kan Verdiğimizde Vücuduma Zararı Olur Mu?

Kan bağışı yapmak isteyen veya düşünen bir çok insanın aklına takılmış en önemli sorulardan birisidir. Acaba zararı varmıdır? Kan verirsem bana bir şey olur mu vücudumda bir değişiklik veya kanımda bir azalma olur mu soruları sıkça sorulur oldu. Kan bağışı yapmanızın vucudunuza herhangi bir zararı yok aksine faydası vardır. Farklı bir örnekle açıklamak gerekirse bir aracı sıfır aldınız ve yağını ne sıklıkla değiştiriyorsunuz?, En iyi ihtimalle 15.000 Km de bir değişitiriyorsunuz. O araç ilk aldığınız günden 30 sene sonrasına kadar binebilir misiniz? Yada size ne gibi sıkıntılar çıkarmaktadır. İnsan bedenini de bir araç motoru gibi düşünün. Kan akışının yenilenmesinde herzaman için fayda vardır. Kan bağışı yapmanız vücudunuzda bulunan kanı eksiltmeyerek daha taze bir şekilde kanınızın yenilendiğini ve daha sağlıklı olduğunuzu hissedeceksiniz.

Kaza sonucunda veya her hangi bir doğacak olan kan ihtiyacı hastanelerde çok fazlasıyla kan gerekmektedir. Bunun için yapılacak olan her kan bağışı oldukça önemli olacağı gibi bir hayat kurtarmanıza da faydalı olacağından emin olabilirsiniz. Kan vermenin vücuda zararı olmayacaktır hemen vücudunuz yeni bir kan üretmeye başlayacaktır.

Kimler Kan Veremez?

Tabi ki kan bağışının yapılması ve ne kadar önemli olduğundan bahsederken birde kan veremeyecek olan kişilere de değinmek isteriz ki her isteyen kan veremez bunu kan alacak olan görevliler sizlerle paylaşacaklardır. Çünkü sizde bulunan her hangi bir hastalık verecek olduğunuz kan ile başka insana bulaşacaktır ki bu durum iyi sonuçlar oluşturmayacaktır. Alkol kullanan, ağır ilaç kullanan, uyuşturucu madde kullanan,  yakın zamanda cinsel ilişkiye girmiş kişiler kan bağışında bulunamazlar.

Kan Bağışını Nereden Verebiliyoruz?

Kan bağışından bulunmak için Bölge Kızılay’a müracaat ederek yapabilirsiniz. Öncesinde kan yapınızın incelenip herhangi hastalık bulgusu taşıyıp taşımadığınızın kontrolünden sonra kan verme işlemeni tamamlayabilirsiniz.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir