Ana Sayfa / Bilgi / Karbonat Nedir Nerelerde Kullanılır

Karbonat Nedir Nerelerde Kullanılır

Karbonat Nedir? Yemek Sodası Nedir?

Karbonat ve yemek sodası aynı anlama gelmektedir peki Karbonat Nedir Nerelerde Kullanılır; Karbonat hal arasında kabartma tozu gibi kullanılmakta olan bir karışımdır. Bir diğer adı da yemek sodasıdır. Marketlerde ve aktarlarda karbonat & Yemek sodasını temin edip kolaylıkla satın alabilirsiniz. Şekli toz haline benzer bir başka değişle una benzer. Elbette sadece yemek için değil farklı durumlarda da kullanımı vardır. Cildi güzelleştirmek için, temizlik ürünleri yerine, oluşan bazı lekelerin çıkartılmasında kullanıldığı biliniyor. Ayrıca kötü kokuların düşmanı olarak değerlendirebiliriz. Karbonat aynı zamanda kötü kokuların giderilmesinde kullanılır. Daha çok karbonatın beyazlatıcı etkisi üzerinde durularak bu işlemler yapılmaktadır. Dişlerin beyazlatılmasında halk arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ama asıl kullanımı yemek ve yemek çeşitlerinin yapımın da kullanılır.

Terimsel olarak konuşmamız gerekirse CO2 basıncında eriyen bir sudur. Sodyum Bikarbonat bileşenlerinin bir araya getirerek oluşturmuş olduğu bir karışımdır. Bazik ağırlıkta olan bu karışımın tuz cinsi olması sebebiyle tadı acıdır.

Günlük kullanım ürünlerinden bir tanesi olan karbonat eşsiz bir üründür. Bu kadar eşsiz bir ürün olan karbonatın elbette ki fazla kullanım ile bazı zararları olabilir. Sonuç olarak doğadan doğal yoluyla ulaşılabilen bir ürün değil fabrikalar da üretilen kimyasal bir üründür. Aşağıda ki konu başlıklarımız dan yanlış kullanımlarda yan etkileri nelerdir kısmını muhakkak okuyunuz.!

Karbonat Nedir

Karbonat Nasıl Kullanılır?

Bu mucizevi madde karbonat nasıl kullanılır sorunu cevaplamaya çalışalım. Aslında ayırmamız gereken bir nokta var. Çünkü karbonat sadece bir bölüme odaklı kullanılmıyor. Daha açık bir ifade ile kullanım alanı sınırsız. Dolayısıyla bizler sadece ana başlıklar halinde değinmeye çalışacaz.

Bayanların Kullanım Alanı

  • Daha güzel görünüşe sahip olmak için Peeling, maske yaparak güzelleşmek isteyen hanımlar. Su ile karıştırırak yüze balçık kıvamında uygulayabilirler. Daha detaylı peeling kullanımı için https://www.eokulzamani.com/peeling-nasil-uygulanmali/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
  • Buna ek olarak yüz beyazlatmada yoğurt ile karıştırarak daha beyaz bir tene sahip olabilirsiniz.
  • Bu uygulamayı sadece yüze değil vücudunuzun tüm yerlerine uygulayabilirsiniz. Örneğin koltuk altı kararması olan bölgelere yoğurtlu ve birazda limon ekleyerek maske yapabilirsiniz.
  • Yukarıda bahsettiğimiz gibi diş beyazlatılmasında da kullanılabilir.
  • Kadınların gebelik testi çıkmadığı yıllarda karbonat ile hamilelik testi yaptığı bilinir. Gebelik Hamilelik konusunda merak ettikleriniz için https://www.eokulzamani.com/ideal-hamilelik-yasi-kactir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev İçi Kullanım Alanı

Evinizde kötü kokuya maruz kaldıysa temizlik ürünlerine karbonat ilave edebilirsiniz. Örneğin halı, koltuk battaniye gibi kullanımında kokusundan rahatsız olduğunuz eşyalara uygulayabilirsiniz.
Mutfak masası ve tezgahını da bir bez yardımıyla kokusundan kurtulabilirsiniz. Tezgah üzerindeki yağ akıntılarının dan kurtulabilirsiniz.

Haşere ve Böceklere Karşı Kullanım Alanı

Eğer haşere ve böcekler ile başınız dertte ise karbonat imdadınıza yetişecek bir üründür. Böcek veya karıncaların geçiş yollarına bir miktar serptiğiniz de o yolları tercih etmeyeceğini göreceksiniz. Örneğin saksınızın etrafına dökebilirsiniz. Yada evinizin bir bölümünden giriş yaptığını düşünebilirsiniz. Bu bölgeleri kapatarak ve sonrasında karbonat serperek engellemeniz mümkün.

Zayıflamak İçin Karbonat Kullanım Alanı

Bazı insanlar zayıflamak için karbonatı su ile karıştırarak tüketmektedir. Bu olayın sağlık konusunda da etkisinin detaylı bir şekilde araştırılması kanısındayım. Hangi maddenin ne derece zararlı olduğunu bilip bilmeden bence tüketilmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Sinek ve Böcek Isırıklarına Karbonat Kullanımı
Karbonat ve limon karışımı ile böcek ısırığı bulunan bölgelere maske yapılarak tedavi uygulanabilir. Hem şişkinliği alır hem de kaşıntıyı azaltmaktadır.

Karbonatın Yan Etkileri Nelerdir?

Yukarı da bahsettiğimiz gibi doğal olmayan her şeyin insana ve doğaya elbette ki zararı vardır. Sık kullanımlar haricinde ihtiyaç alında ve dozun da kullandınız takdirde zarar görme ihtimali oldukça düşüktür. Çünkü her şekilde kimyasal bir üründür. Örneğin fazla kullanımında koltuk veya halılarınızı fazlası ile beyazlatabilirsiniz. Tene nüfuz etmesiyle alerjik problemler oluşabilir. Bazı insanların karbonat içerisinde bulunan kimyasal maddeye alerjisi olabilir veya daha farklı tepkiler verebilir. Dilerseniz tahriş gibi sorunlara yol açmamak için ufak bir bölgede denendikten sonra daha geniş alanlarda kullanmanız mantıklı olacaktır.

Karbonatın Tarihçesi

Sodanın hoş tadı, 18’inci asır kimyager’i Joseph Priestley tarafından keşfedildi. Kumaş dokuma ve boyama yıllarının en yoğun olarak geçtiği dönemlerde icadı olmuş ve kullanılmaya başlamıştır. Karbonat beyazlaştırmak ve temizlemek için kullanılmaktaydı.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir