Ana Sayfa / Bilgi / Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız.

Kitap okumak her yaştan insanın özellikle de gençlerin ve küçük yaştaki çocukların bir ihtiyacı haline getirilmesi gereklidir. Çünkü kitap okuyan birey gelişir, bilgi ve kültür sahibi olur, kendini daha rahat ifade eder, kelime seçimlerinde özenli olur, bir konu hakkında konuşurken veya bir şey anlatırken etkileyici olur. Kitap okumak bunlar gibi pek çok konuda fayda sağlar. Ancak kitap okumayı sevmiyorsak ne yapmalıyız?

Her insan kitap okumayı seviyor diye bir şey yok. Ancak olmalı! Kitap okumayı sevmiyorsanız ve 15-16 yaş grubunda iseniz kitap okuma alışkanlığı kazanmanın en iyi yolu “sex” kitapları okumaktır. Çünkü hayatının o döneminde ergen bireyin ilgisi cinsellik üzerinedir. Ona hem istediği şeyi vermiş olacaksınız hem de kültürel açıdan geliştireceksiniz. Yani tüm tarafların işine yarayacak.

kitap okuma alışkanlığı Kitaplar insan gibidir. İnsanlara aşık olursunuz ve onlarla vakit geçirir, dostluklar kurarsınız çünkü insanı hissediyorsunuz. Kitapları da hissedersiniz. Hikayeye dalar, orada bir karakterin yerine geçersiniz. Tüm olay sizin çevrenizde gelişir, bir bakmışsınız Mecnun oldunuz, bir bakmışsınız Osmanlı İmparatoru…

Bu kitapları okuyan genç bir süre sonra diğer kitapları da okumaya başlar. Arkadaş ortamında duyduğu, popüler olan ya da öğretmenlerinin tavsiyesi üzerine okuduğu kitaplardan zevk almaya başlar. O artık kitabı hissediyordur ve kitap onun dostudur.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Muhabbet Kuşları Konuşabiliyor

Muhabbet Kuşları Konuşabiliyor

Evlerimizde en çok baktığımız, beslediğimiz evcil hayvanlardan olan muhabbet kuşları konuşabiliyor. Tıpkı papağanlar gibi muhabbet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir