Ana Sayfa / Bilgi / Maymun Çıkmazı Agaci

Maymun Çıkmazı Agaci

Ağaç türlerinden birisi olan Maymun Çıkmazı Ağacı konusunda bilinmeyenleri paylaşıyoruz.

Maymun Çıkmazı Ağacı Araucaria araucana

Maymun çıkmazı ağacı’nın bir fosil kadar eski olduğunu söyleyebiliriz. Ana vatanı And dağlarıdır ve ağaç Şili’de yetişir. Bununla birlikte, ağaç  taç oluşturmak üzere yumurta ve koni şeklinde bir şekilde büyür. Tüm kolları gevşek yapıdadır. Yaklaşık 100 yıl sonra durumun arterlerin aşağıdaki dallarda görülen ve vücudun alt gelir. Yaşlı ağaçların dalları  sadece üstte kalır. Bu durumda, bir daire şeklinde silindir gövde oluşur. Çünkü bir ağaç gibi vücudun düzgünlüğü ve uzunluğu faydalanmak amacıyla kesilir. Bu budama boyutu Şili’de bir tehdittir. Bugünlerde kırmızı listede yani yasaktır.

Nadir ağaç türlerinden bir tanesi olan arokarya – Maymun çıkmazı yaprakları 3-4 cm uzunluğunda üçgen şekildedir. Aşırı keskin kahverengi dikenleri vardır. Yaprak kenarlarında sarı halkaları mevcuttur. Yaprakları spiral oluşturacak şekilde hafif hafif dağılır. Kökleri derin ve uzun olur. Gövdesi sert görünümlü pul gibidir. Yıllık büyüme oranları ortalama 30 cm’dir.

Araştırmalarda 1300 yıllarında 2000 yıllık arokarya bulundu. Arokarya çok yavaş büyüyen bir ağaç türüdür. Ahşap olarak kullanabilmeniz için belki de 500 yıllık ağaçları kullanılması gerekiyor. Sevdiği ilklim sıcak ortamları sever. Humuslu ve nemli toprak tercih eder. Dayanıklı bir ağaçtır. Donmalara karşı dayanıklı bir ağaçtır. Fakat -20 derecelerde yaşayamaz.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir