Ana Sayfa / Bilgi / Mehmet Akif Ersoy Eserleri Nelerdir?

Mehmet Akif Ersoy Eserleri Nelerdir?

Mehmet Akif Ersoy Eserleri

 Mehmet Akif Ersoy milli marşımız olan İstiklal Marşının yazarı olarak tanınmaktadır. Mehmet Akif Ersoy’un geçmişten günümüze çok değerli Eserleri vardır. 20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul’da doğmuş yine doğumu gibi aralık ayında 27 Aralık 1936 yılında vefat etmiştir. Şair, hafız, öğretmenlik, veteriner hekim gibi meslekleri bilinmektedir.

Milli şair ve vatan şairi isimleri ile anılmaktadır. Aynı zamanda da siyasetçi olan Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı yıllarında milletvekili olarak 1.TBMM’de yer almıştır.

Safahat, Süleymaniye Kürsüsünde, Hatıralar, Asım, Hakkın Sesleri, Fatih Kürsüsünde, Gölgeler adlarında eserleri bulunmaktadır. Şairliğe ise veteriner hekim öğrencisi olduğu yıllarda başlamış bulunmaktadır.

Dini yönü ağırlıklı edebiyat akımına eğimli olan Mehmet Akif Ersoy sanat sanat içindir görüşüne karşı çıkmaktadır. Edebiyatta batılılaşma çabasında Tevfik Fikret ile zıt bir fikre sahip olarak karşı karşıya gelmektedir.

Safahat Nedir?

Safahat olarak tabir edilen yer ünlü şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yaşamı boyunca yazmış olduğu şiirlerin tamamının toplandığı 7 kitaptan oluşan şiirlerinin tamamına denir. Bu kitap içerisinde 108 şiir bulunmaktadır. Mehmet Akif Ersoy’un ilk şiir kitabı olma özelliğini taşımaktadır. Safahat değerli eser 1911 yılında yayına girmiştir. Safahat “oku” diyerek başlar.

Safahat’ın Bölümleri ; Safahat, Süleymaniye Kürsüsünde, Hakkın Sesleri, Fatih Kürsüsünde, Hatıralar, Asım, Gölgeler

Bu kitaplar Safahat adını alır. Kitaplar sırası ile bu şekildedir. Değişik zamanlar da belirli araklıklarda baskıları yapılmıştır. 7 adet kitabı ilk baskısı İstanbul son kitabı ise Kahire’de basılmıştır.

mehmet akif ersoy eserleriKitaplar içerisinde yazanları kısaca özetlemek gerekirse; İlk kitap olan safahat’ta siyasi bir takım gelişmeler, değişik doğa üstü duygular, dünya yaşantısındaki görevler anlatılır. İkinci kitap olan Süleymaniye Kürsüsünde ise adından da anlaşılacağı üzere Süleymaniye Camisine ibadet etmeye giden kişilerin konuşmaları ile başlar. Cami kürsüsünde Seyyah Abdürreşit İbrahim’in konuşması ile devam eder. İçerisinde hoş şiirlerde bulunmaktadır. Hakkın Sesleri kitabında ise İslam alemine mesaj iletmek için uğraşan 10 manzumeden oluşur. Dinsizliğe kızmıştır. Diğer bir kitabımız Fatih Kürsüsünde Süleymaniye camisinde olduğu gibi başlangıcı iki kişinin konuşması ile başlamaktadır.Monolog bir konuşma halinde devam eder. Tembel olmak, batı özentiliği gibi noktalar eleştirilir. Hatıralar kitabında Mehmet Akif Ersoy’un gezdiği yerdeki, edindiği tecrübeleri, gözlemlediği olumsuzlarda Allah’a yalvarışlarına yer vermiştir. Altıncı Kitabında Eğitim, Kurtuluş Savaşı, Öğretim, batı dünyası, gibi bir çok konudan bahsetmektedir. Son kitabında ise kırkbir adet manzume içerir. Bazıları ayetlerin yorumu şeklindedir.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir