Ana Sayfa / Bilgi / Mehmet Rauf Eserleri Nelerdir

Mehmet Rauf Eserleri Nelerdir

Mehmet Rauf Biyografi

Mehmet Rauf Türk edebiyatının tanınmış yazarlarından bir tanesidir. Bu yazımızda hayatını ve eserlerini inceledik.

Mehmet Rauf Hayatı KısacaMehmet Rauf Kimdir

Mehmet Rauf günümüzde tanınan yazarlardan bir tanesidir. Mehmet Rauf Eserleri nelerdir ve Mehmet Rauf Hayatı Kimdir açıklıyoruz; Ağustos 1875 yılında İstanbul’da doğmuştur. Küçük yaşlarda edebiyatı sevmeye başlamış ve İngilizce ve Fransızca öğrenmiştir. İlköğretimini İstanbul’da bulunan Balat ilçesinde bulunan mahalle mektebinde görmüştür. Orta öğretimini Soğukçeşme Askeri Rüştiyesi devam etti. Bahriye Okulu’nda eğitim görmüştür. Deniz subayı olarak 1894 yılında staj eğitimi almak için Girit adasına gitti.

1985 yılında Almayan’ya Kiel kanalı açılışına gitti. Daha sonraki yıllarda Trabya brokrat gemilerinin iletişim bölümüne geçti. Hayatı boyunca üç sefer evlendi. 1908 yılında mevcut işinden de ayrılarak yazarlığa başladı. İleriki yılarda kadın dergileri yayınladı.

Halit Ziya Uşaklıgil’den etkilendiği için Mehmet Rauf eserleri Realizmin etkisinde kalmıştır.Mehmet Rauf eserlerinden birisi olan “Eylül” romanının ayrı bir yeri vardır. Sebebi ise bu roman Edebiyat tarihinin psikoloji türünden örnek gösterilecek bir yapıt olmasıdır.

Mehmet Rauf eserleri genellikle İstanbul ve çevresinde geçen aşk konularını içermektedir. Eserlerinde psikolojik tahlillere sık sık yer vermiştir. İlk psikolojik roman Eylül’ü kaleme almıştır. Roman, hikâye ve tiyatro alanında eserler vermiştir.

mehmet rauf kimdirAyrıca Kazım ve Sonbahar adlı şiirleri vardır. Siyah İnciler adlı mensur şiiri ise çok sevilen bir şiiridir.  Mehmet Rauf eserleri Servet-i Fünun dergisinde yayınlanmıştır. İlk romanını 16 yaşında yazmıştır. Yazılan bu kısa roman Düşüş adıyla Hizmet gazetesinde yayına çıkmıştır.Yazar Fransız yazarlardan da etkilenmiştir. Mehmet Rauf 23 Aralık 1931 yılında hayata veda etmiştir.

Mehmet Rauf Eserleri Listesi

Roman Eserleri

Garam-ı Şebab
Ferda-yı Garam
Eylül
Serab
Genç Kız Kalbi
Menekşe
Karanfil ve Yasemin
Böğürtlen
Son Yıldız
Define
Kan Damlası
Halas

Öykü Eserleri

Âşıkâne
İhtizar
Son Emel
Hanımlar Arasında
Bir Aşkın Tarihi
Kadın İsterse
Üç Hikâye
Eski Aşk Geceleri
Aşk Kadını
Pervaneler Gibi
Gözlerin Aşkı
Mensur Şiir

Siyah İnciler

Tiyatro Eserleri

Pençe
Cidal
Sansar

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir