Ana Sayfa / Sağlık / Meme Hematomu Nasıl Azaltılır?

Meme Hematomu Nasıl Azaltılır?

Meme Hematomu Nasıl Azaltılır?

Meme Hematomu Nasıl Azaltılır açıklamak gerekirse; göğüs bölgesinde bir travma nedeniyle göğüs dokusunda oluşan kan dolu şişlik veya kan toplanması olarak tanımlanabilir. Bu şişme genellikle iyi huyludur, yani kanserli değildir, ancak ağrı, iltihaplanma, deride renk değişikliği, ateş ve bir yara izi oluşumu gibi diğer sorunlara yol açabilir. Herhangi bir kadın memede hematom geliştirebilir; Ancak bu sorun kadınlarda menopoz dönemlerine bakılmaksızın 30-50 yaş arası kadınlarda daha sık görülür. Göğüste hematomunuz varsa, muhtemelen bunu görüp hissedebilirsiniz. Memedeki bu kan pıhtısı genellikle bir mamogramda görülür.

meme Hematomu Tedavi

Meme Hematomu Nedenleri Nelerdir?

Birçok kadın hematomun bir göğüs kanserinin göstergesi olabileceğinden endişelenir; bununla birlikte, bu şişkinlikler herhangi bir şekilde göğüs kanseriyle ilgili olmadığından, bu önermede bir gerçek yoktur.

Göğsünüzde hematom geliştirmenize neden olabilecek çeşitli faktörler vardır, en yaygın olanı bir kazanın neden olduğu doğrudan travmadır. Meme hematomunun diğer olası nedenlerinden bazıları şunlar olabilir:

 • Bir sarsıntıya veya çarpmaya tepki olarak zayıflamış bir kan damarının kırılması.
 • Aspirin veya diğer kan tinerlerinin uzun süreli kullanımı.
 • Terapötik göğüs cerrahisi.
 • Meme implantı cerrahisi sonrası ameliyat sonrası kanama.
 • Çekirdek iğne biyopsisi (nadir durumlarda)

Göğüs dokularının düzenlenmesi ve konumlandırılmasından dolayı, kadınların vücudun diğer bölümlerine kıyasla göğüste hematom geliştirme riski daha yüksektir.

Meme hematomunun bazı nedenleri diğerlerinden daha ciddi ve mümkün olduğunca erken bir doktor tarafından ele alınması gerekiyor.

gogus Hematomu Tedavi

Göğüs Hematomu Belirtileri Nelerdir?

Göğsünüzde hematom geliştirdiğinizde fark edebileceğiniz çeşitli belirtiler vardır. Meme hematomunun ortak belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Memede şişlik veya genişlemiş lenf düğümleri
 • Cildin kırmızı, morumsu veya siyahımsı mavi olduğu renk değişikliği
 • Dokunuşta ağrı ve hassasiyet
 • Çürümüş cilt
 • Cildin üstünde çürümeler
 • Ateş
 • iltihap

Kadınlarda genellikle iki tarafın semptomları oldukça benzer olabileceğinden, tümörler için meme hematomunda hata yaparlar. Bununla birlikte, tümörlerin aksine, göğüsteki çoğu hematom oldukça küçüktür, yani, pirinç tanesi büyüklüğünde. Bu gibi küçük hematomlar genellikle tespit edilmez ve herhangi bir tedavi olmaksızın kendi başlarına kaybolurlar. Bununla birlikte, bazı durumlarda bir meme hematomu, bir erik büyüklüğü kadar büyük olabilir. Bu daha büyük hematomlar görülebilir ve hissedilebilir; Ayrıca genellikle mamografi gibi testlerde ortaya çıkarlar.

Bir mamografi dışında, doktorunuz sizden hematomu doğru bir şekilde teşhis etmek için birkaç testten geçmenizi isteyebilir. Bu testler arasında göğüs ultrasonu taraması veya biyopsi bulunur.

Göğüs Hematomu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Meme hematomu için önerilen tedavi yolu, büyüklük, neden ve yer gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Daha küçük olan kan pıhtıları genellikle kendi başına, herhangi bir tedavi olmaksızın kaybolur, ancak daha büyük olanların cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Birkaç doğal ev ilaçları kullanarak göğüs hematomunun tedavisini hızlandırabilirsiniz. Aşağıda, evde deneyebileceğiniz birkaç basit adım vardır:

Soğuk Terapi:

Vücudun herhangi bir kısmına bir buz torbası uygulamak, hemen şişmeyi azaltmaya yardımcı olur; ne kadar hızlı bir hematom uygularsanız, o kadar hızlı iyileşirsiniz. Bir plastik torbaya birkaç buz küpü yerleştirin ve doğrudan hematom üzerine uygulayın. Soğuk buzun şişmiş alanda en az 15 ila 20 dakika kalmasına izin verin. En iyi sonuç için, bu egzersizi her gün 3 ila 4 kez uygulayın.
Isı Terapisi: Memenin etkilenen kısmına bir ısıtma yastığı, sıcak su şişesi veya ılık bir havlu yerleştirin. Bu, şişmeyi azaltmaya yardımcı olur ve kurtarma işlemini hızlandırır. Bununla birlikte, sıcaklığın hematomuna günde 20 dakikadan fazla sürmediğinden emin olun. Sıcaklığa uzun süre maruz kalmak şişliği ve rahatsızlığı daha da kötüleştirebilir.

Sıkıştırma:

Etkilenen bölgeyi yumuşak, sıkı bir bandajla hafifçe sarın. Bölgeyi sıkıştırmış kıyafetlere de dikkat edin.

Yükseklik:

Dinlenirken ya da uzanırken, bir uzanma pozisyonu kullanın, böylece vücudunuz bacaklarınızın üzerindedir. Bu, kanın yaralı alandan akmasına ve böylece şişmeyi azaltmasına neden olur.

Ne yazık ki, tamamen ortadan kaybolmasına rağmen, hematomun kendiliğinden tekrarlaması mümkündür. Tedavi sırasında doktorunuz, herhangi bir kan inceltici ilaçla birlikte ağrıyı hafifletmek için aspirin almayı bırakmanızı isteyebilir.

Bu ilaçlar doğru kullanıldığında oldukça güvenli olsa da, herhangi birini denemeden önce doktorunuza danışın. Göğüste veya vücudun herhangi bir yerinde bir hematomun bir doktor tarafından kontrol edilmesini, tedavi edilmesini ve izlenmesini sağlamak da önemlidir.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir