Ana Sayfa / Sağlık / MR Görüntüleme Teknikleri

MR Görüntüleme Teknikleri

MR Görüntüleme Teknikleri Nelerdir?

Konumu beden ve küçük eklem yapıları içinde derin olması nedeniyle, kalça eklemi MR de görüntü zordur. Fakat farklı MR görüntüleme teknikleri ile mümkün olabilir. Bazı geliştirme altında olmasına rağmen; şu anda hiçbir ticari uzman kalça bobinler yoktur.Mevcut donanım, yazılım ve bobinler bağlı olarak çeşitli seçenekler mümkündür. Büyük bir flex bobin veya kalça yüksek kaliteli görüntüleme kullanılarak bir gövde bobin sonuçları elde edilebilir. Buna ek olarak, çok kanallı kalp bobinler donanım ve yazılım mevcut desteği gibi bir bobin halinde kullanılabilir. Hasta yerleştirildiği zaman mıknatısın delik, ayak parmakları bantlanmış hafif iç rotasyon olarak vardır. Bu koronal içine femur boynu getirerek yardımcı olur. Standart görüntüleme de aksiyel, koronal ve sagital görüntüler yer alıyor.

Bir eğik düzlem tipik bir reçete olarak yazılır. Literatürde, bu kadar eğik eksen ya da oblik sagital görüntüleme olarak geçer ve bilinir.  Mr görüntüleme teknikleri arasında; Eğik düzlem femur boyun ortasından bir koronal görüntü olarak bulunur ve eğik kesim femur boyna paralel yöneliktir. Eklem MR gibi, dizileri çok çeşitli kişisel tercih olarak hem de donanım ve yazılım konfigürasyonlarına bağlı olarak kullanılır. Görünümü (12-16 cm) küçük bir alanda tüm durumlarda kullanılmalıdır. Dizileri bağlı olarak mümkün olan en küçük kesit kalınlığı kullanılması gerekir. Genel olarak, dilim kalınlığı kesit boşluk olmadan 4 mm altında olmalıdır.

Mr Görüntüleme süresi hastanın hareketinin en aza inmesiyle ilişkilidir ve Mr görüntüsünün bulanık olmaması için sıra başına en az 5 dakika ile sınırlı olmalıdır. Genel olarak, artrografik çalışmalar MR çoğu gibi, dizilerin çoğunluğu ile veya gadolinyum seyreltik T1-kısaltan etkisini yararlanmak için yağ bastırma olmadan T1 ağırlıklı sekanslar vardır.

mr goruntuleme teknikleriGeleneksel konvansiyonel spin görüntüleme fast spin eko, mevcut konfigürasyonları ile kullanıldı yankı ekoya rağmen, turbo spin çok daha yaygın olarak kullanılır. Buna ek olarak, bazı gruplar volumetrik satin almalar kullandılar. Spin hızlı T1 ağırlıklı görüntüleme sekansı kullanırken, eko train (turbo faktörü) uzun trainler yankı gelen bulanıklığı en aza indirmek veya 4’ün altında tutulmalıdır. Yüksek çözünürlüklü matris uygun görünüm için tüm küçük eklem içi yapılarda ve durumlarda kullanılması gerekir. Kesit kalınlığı ve görüş alanı, bağlı asimetrik matris 320 – 384 x 192 kullanılabilir. Radyal MR görüntüleme kullanmak daha iyi asetabular labrum görselleştirmek için literatürde tanımlanmış olsa da, yeni bir çalışmada standart görüntüleme de planelere eğik düzlem eklerseniz, radyal görüntüleme genellikle önceden tespit edilemeyen (isimlendirelemeyen) asetabular labral gözyaşları çıkmadigi belirlenmistir.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir