Ana Sayfa / Bilgi / Muhabbet Kuşları Konuşabiliyor

Muhabbet Kuşları Konuşabiliyor

Evlerimizde en çok baktığımız, beslediğimiz evcil hayvanlardan olan muhabbet kuşları konuşabiliyor. Tıpkı papağanlar gibi muhabbet kuşlarına da konuşma öğretilebilir. Bunun çeşitli yolları vardır. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; muhabbet kuşları, papağanlardan daha çok konuşabilir. Ancak bu sizin elinizde.

Muhabbet kuşu sahibi birçok insan muhabbet kuşu konuşturma sesi için ne yapılmalı diye merak etmektedir. Bir muhabbet kuşuna konuşmayı öğretmek için en başta yapılması gereken, yeni doğmuş kuşu diğer kuşlardan uzaklaştırmaktır. Çünkü yavru ne kadar kuş sesi duyarsa insan sesinden o kadar uzaklaşır. Bunu uygulamadığınız bir kuşa insan sesi çıkarmayı öğretmek çok zordur. Doğru yöntemler ile muhabbet kuşları konuşabiliyor unutmayın.

Muhabbet Kuşları Konuşabiliyor

Muhabbet Kuşlarını Şartlı Refleks İle Konuşturma

Muhabbet Kuşlarını konuşturma tekniklerinden birisi “şartlı konuşturma” dediğimiz olaydır. Bu yöntem İvan Pavlov’un köpekler üzerinde gerçekleştirdiği “şartlı refleks” deneyine dayanır. Bu deneyde köpeğe her yemek verilişinde çanlar çalınır ve bir süre sonra her çan çalışında köpeğin ağzının suyu aktığı görüldü. En yaygın muhabbet kuşu konuşturma egzersizleri bu yöntem ile kolayca yapılabilir.

Muhabbet Kuşlarını Konuşturma Teknikleri

Muhabbet kuşlarına şartlı refleks ile konuşmayı öğretmek istiyorsanız en basit şekilde; ona ışıkları kapattığınızda “iyi geceler”, sabah olunca “günaydın” deyin. Ancak bu kelimeleri gün içerisinde bir daha kullanmayın. Bir süre sonra kuşun ışıklar kapandığında ve sabah olduğunda size bu kelimeleri söyleyeceğini göreceksiniz.

Hakkında Hazal Aktaş

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir