Ana Sayfa / Eğitim Öğretim / Öğrenme Güçlüğü (Disleksi) İçin Çözüm Yanı Başınızda

Öğrenme Güçlüğü (Disleksi) İçin Çözüm Yanı Başınızda

Disleksi, günümüzde en çok karşılaşılan öğrenme bozukluklarından birisidir. Ancak bu sorunun ana kaynağı sanıldığı gibi hafıza değil dil ile ilgilidir. Bu problem ile ilgili ilk bulgular, 1986 senesinde İngiliz Doktor W. Pringle Morgan tarafından elde edilmiştir. Morgan, British Medical Journal’da yayınladığı makalesinde, 14 yaşında olan Percy adındaki erkek çocuğundan bahsetmiştir. Bu çocuk, her zaman akıllı ve zeki bir tutum içinedir. Yine yaşıtları ile kıyaslandığında oyunlarda daha hızlıdır. Ancak okuma konusunda problem yaşamaktadır. Başlarda görme ile ilgili olduğu düşünülen disleksinin artık dil sistemi ile ilgili bir problem olduğu ortaya konmuştur. Bu problemin ilaçlar ile tedavisi mümkündür. Fakat disleksi sorunu yaşayan kişilerin özel olarak hazırlanmış disleksi setleri ile desteklemesi de oldukça önemlidir.

Disleksi Setleri ile Öğrenme Güçlüğünü Yenin!

Disleksi, bireylerin yazılı dili kullanma ile ilgili yaşadıkları bir sorundur. Disleksik bireylerin yazısı oldukça karışıktır. Bunun nedeni ise disleksi problemi yaşayan bireylerin harf sembollerini hatırlamakta sıkıntı çekmeleridir. Fakat disleksinin yol açtığı tek sıkıntı bu değildir. Çünkü aynı zamanda disleksik kişiler akıcı okuma konusunda da ciddi sorunlar yaşarlar.

Bunların yanında kelimeleri çözmekte problem yaşayabilirler. Bunun nedeni ise bireyin fonemik farkındalık olarak nitelendirilen bir başka dil becerisi ile baş etmeye çalışıyor olmasıdır. Dil becerisi ile baş etmeye yönelik bu sorun, okul öncesinde de ortaya çıkabilir. Ancak bazen disleksi belirtileri erken dönemlerde ortaya çıkmayabilir. Hatta bazı çocuklarda disleksi problemi ancak karmaşık beceriler ile baş etmeleri gerektiği zaman anlaşılabilir.

Disleksi probleminin tedavisi için ilaç tedavisi önerilebilir. Ancak disleksik öğrenciler öğretmenleri tarafından da desteklenmelidir. Bunun için verilen görevlerde arkadaşlarından geri kalan öğrencilere ek süre tanınabilir. Bunların yanında bu problemi yaşayan kişilere ailelerinin desteği de oldukça önemlidir. Bu anlamda disleksi tedavisi için yardımcı disleksi setleri satın alarak, bu setlerdeki kitaplar içinde yer alan etkinlikleri yapmaları sağlanabilir. Bu anlamda Başaran Yayınları tarafından sunulan disleksi setlerine kolayca ulaşabilirsiniz. Setler içerisinde yer alan okuma, okuduğunu anlama ve el kol koordinasyonunu arttırmaya yönelik etkinlikler ile çocuğunuzun disleksi problemini aşmasına yardımcı olabilirsiniz. Detaylar İçin, https://www.basaranyayinlari.com.tr/kategori/disleksi

 

 

 

 

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Dolasim-sistemi

Dolaşım Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsan vücudunun canlı kalmasına yönelik sürekli aktif olarak çalışan organların oluşturduğu sisteme dolaşım sistemi denir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir