Ana Sayfa / Sağlık / Reyting Nasıl Ölçülür?

Reyting Nasıl Ölçülür?

Reyting Nedir ve Nasıl Ölçülür?

Reyting Nedir ve nasıl ölçülür gibi sorular sormaktadır. Reyting gerçekten nedir televizyonlarda hep Reyting ve Reyting rekorları kırıyor diye konuşmalar geçmektedir ki buna bir açıklık getirmek bilmeyenler için detaylı bir açıklama yapmak istedik. Peki Reyting nasıl ölçülür; Dünya üzerinde teknoloji kısa bir süre içerisinde ciddi anlamda büyüdü ve bunların içerisin kitle iletişim araçları da vardır. Hepimizin evinde bir veya daha fazla televizyon var, bunlara görüntüyü uydular yardımı ile almaktayız. Biliyorsunuz ki zamanımızın çoğunu televizyon başında dizi,film,eğlence programları veya maç izleyerek geçirmekteyiz. Ülkemizde yayında olan toplam dört yüz kanal vardır. Tabi bizler bunların arasında en fazla 15 kanalı izliyoruz.

reyting nedirAslında bakıldığında bizler için sadece izlemek meseledir ki televizyonlarda kaliteli yayın yapmak ciddi maddi güce sahip olmayı gerektirmektedir. Yayınların varlığını veya ekranlarda yayınlanan programların devamlılığını sürdürebilmesi için reklam almaları reklam yayını yapmaları gerekmektedir. Bu reklamlar ise belirli sabit ücretler olmamaktadır. Çünkü reyting sonuçları ne kadar yüksek olursa o kadar reklam yayınlama ücreti de katlanmaktadır. Hatta program arası reklamlar veya çok izlenen bir programın arkasında yayınlanacak olan reklam bile ciddi ücretlere tabidir.

Reyting Nedir?

Reyting tam olarak tanımı ile bir kanalın günlük ya da haftalık izlenme oranı olmaktadır. Reyting ölçümünün tarihine bir bakacak olursak ilk olarak 1988 yılında ölçülmeye başlanmıştır. Reyting ölçülmesi için bir cihaz kullanılmaktadır bu cihazın adı ise peoplemeter olmaktadır. Bu cihazlar sadece belirli kuruluşlarda ve medyalarda yer almaktadır. Bilindiği üzere 2200 tane olduğu söylenmektedir. Bu cihaz ile reytingler günlük ve haftalık olarak aktarılmaktadır.

Reyting Nasıl Ölçülür?

Reyting hiç bir zaman izleyici etkilemez hatta hiç bir şekilde bağlamamaktadır. Reyting Nasıl ölçülür. Televizyonu izleyen kişiye ne bir getirisi var nede bir götürüsü olmaktadır. Reyting ölçme işleminin tek amacı kanalların ve reklam şirketlerinin işlerini tamamen kolaylaştırmak adına olmaktadır. Çünkü reklam çok önemli olduğu gibi hitap edeceğiniz kitle sayısı da ne kadar büyük olursa o kadar çok ses getirirsiniz. Hiti, reytingi olmayan kanala kim neden reklam vermek ister ki bu şekilde düşünebilirsiniz. Aynı zamanda televizyon kanalları yayınını yapmış olduğu programlarında ne kadar izlendiğini ona göre yayınlama veya kaldırma işlemini takip etmek amacı ile de kullanılmaktadır.

Türkiye’de toplam olarak 2200 tane peoplemeter bulunmaktadır. Yani reyting ölçme cihazı vardır.Bu cihazları kullananlar ise medya kuruluşları ve kanallardan oluşmaktadır. Yani herkesin alıp kullanabileceği bir cihaz olmamaktadır.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir