Ana Sayfa / Bilgi / Sigmund Freud: Hayatı Kuramları ve Eserleri

Sigmund Freud: Hayatı Kuramları ve Eserleri

Keşif insanlarından Sigmund Freud kayatı, eserleri geçmişe dair önemli gelişmeleri paylaşıyoruz.

Sigmund Freud’un Hayatına Dair

Tanılan ünlü keşif adamlarından “Sigmund Freud” kimdir? hayatı nasıl ve şöhreti ne zaman yakaladı. Gerçekleştirdiği kuramlar nelerdir? Hangi kitapları yazdı gibi konuları açıklık getiriyoruz. 1856 yılında Çek

Sigmund Freud HayatıCumhuriyetine bağlı bir eyalet olan Moravya’da dünyaya geldi. 4 yıl sonra 1860 yılında ailesi ile birlikte Viyana’ya taşınarak çocukluğunu ve daha sonraki yıllarını bu şehirde geçirecekti. Başarılı bir öğrenci olan Sigmund Freund bulunduğu şehirde tıp fakültesini kazanarak başarılı bir şekilde okudu. Üniversite yaşantısında gerçekleştirmek istediği icatlar ve bu şekilde hayalleri vardı. Kendi öğretmenleriyle devamlı birlikte çalışarak deneyler yapıyordu. Fakat yıllar geçiyor somut bir kazanım sağlayamıyordu. Yaklaşık bu yıllarda tanışmış olduğu Martha Bernays ile nişanlandı. Fakat bu deneysel çalışmalardan kazanç elde edemiyor ama ailesini geçindirmek için paraya ihtiyacı vardı. BU problemler ile dolu parasız geçen günler 4 yıla neden oldu. Ancak 4 yıl sonrasında evlenebildiler. Evliliği mutlu ve güzel sürdü. Hayatı içerisine eşi altı çocuk dünyaya getirdi. Nişanlı kaldığı dönemde Fransa’da hipnoz bilimi konusunda burs kazandı. Bu olay sonrasında hayatında bir şeylerin değiştiğini farketti. İnsanlar üzerine araştırmalar ve denemeler gerçekleştirdi. Sonrasında 1900 yılında “Rüyaların Yorumlanması” adında ilk kitabını yazdı. Babasının farklı anneden birden fazla çocuğu vardı. Sigmund Freund üvey kardeşlere sahipti. Bu sebeplerden dolayı babasına karşı yaklaşımları seviyeli ve hatta bazı zamanlar gergin bir tutum sürmekteydi. Annesi ile sık sık bir araya gelerek dertleşiyorlardı. Ama kitaplarında şu noktaya da değinmiştir; Babamla geçirdiğimiz gergin anların pişmanlığını ölümünden sonra yaşıyorum.Sigmund Freud Eserleri

Ödip kompleksi‘ni Sigmund Freud detaylandırıp geliştirmiştir. Hayatına dair geçmişte yaşadıklarını baz alarak hastalarına tedavi uygulamaktadır. Gerçekleştirdiği çalışmalar ve kazandığı başarılar ile Psikanalitik kuramcısı oldu.

Dünya savaşında 1938 yılında Almanya işgal ettiğinde Londra’da yaşamaya başlamıştır. 23 Eylül 1939 yıldın da 83 yaşlarında kanserden vefat etmiştir.

Geride Bıraktıkları

Sigmund Freud KuramlarıBilinçaltı üzerinde oldukça fazla çalışması olması. Tüm değerlendirmelerini bilinçaltı faktöründe göz önünde bulundurarak yaptı. Psikoanaliz denilince akla ilk gelen isimlerden bir tanesidir. Psikanaliz üzerinde uzun yıllar çalıştı. Bu günlere kadar somut veriler günümüz bilim insanlarının eline ulaşmıştır. Kadın psikolojisi üzerinde de etkin yazıları mevcuttur.

Yazdığı Kitaplar

Sigmund Freud KitaplarıSigmund Freud yazdığı yada daha sonrasında bırakmış olduğu notlar üzerine yazılan kitapları derledik. Hayatı boyunca çok sayıda kitaba yer veren Freud günümüzde de oldukça fazla okunan kitaplar arasında yer alıyor.

 

 

 

 

 • Düşlerin Yorumu 1899

 • Uygarlığın Huzursuzluğu 1930

 • Cinsellik Üzerine 1905

 • Ben ve O 1923

 • Ruh Çözümlemesine Giriş Konferansı 1917

 • Totem ve Tabu 1913

 • Uncanny 1919

 • Haz İlkesinin Ötesinde 1920

 • Günlük Yaşamın Psikopatolojisi 1901

 • Grup Psikoloji ve Ego Analizi 1921

 • Bir Yanılsamanın Geleceği 1927

 • Histeri Üzerine Çalışmalar 1895

 • Hz.Musa ve Tektanrıcılık 1939

 • Espiriler ve Bilinçdışı ile İlişkileri 1905

 • Psikanaliz Üzerine 1910

 • Dream Psyschology 1899

kitapların dan bazılarıdır.

 

Sigmund Freud Kurduğu Kuramlar

Sigmund Freud kurduğu kişilik gelişimi üzerine çalıştığı ve gerçekleştirdiği kuramlardan bazıları şunlardır; Psikoseksüel Gelişim Kuramı, Psikoanalitik Kuramı’dır.

Psikoseksüel gelişim üzerinde özellikle kendi hayatını baz alarak bazı noktaları kuramda yaşama geçirmiştir.
Sigmund Freud Psikoseksüel Gelişim Kuramını 5 döneme ayırmıştır.

 1. Oral Dönem

 2. Anal Dönem

 3. Fallik Dönem

 4. Gizil Dönem

 5. Genital Dönem

Oral Dönem

Bu dönem 0-18 yaş arası olan dönemdir. Ağzı etkin şekilde kullanılığı dönemdir. Bu dönemde ağızla yapılan emme, yeme gibi eylemler keyif vericidir.

Anal Dönem

Bu dönem ise 1.5-3 yaş arası geçen bir dönemdir. Vücudu tanımaya alıştığı bir dönemdir. Tuvalet alışkanlığının sakin ve ılımlı şekilde kazandırılması gereken bir dönemdir.

Fallik Dönem

3 yaşından sonra 6 yaşına kadar sürebilen bir cinsel farkındalığa ulaşılan bir dönemdir. Ahlaki dönemin başladığı bir dönemdir.

Gizil Dönem

Fallik döneminden sonra 6 yaşından sonra cinsel farkındalık kazandıktan sonra başlayan bir dönemdir.11-12 yaş aralığına kadar sürebilir. Artık farkında olunan cinsellikten uzaklaşmış ve konusu olmaz. Ergenlik döneminden önceki dönem olduğundan hayat daha sakin geçer.

Genital Dönem

Gizil Dönem sonrasında 12 ve 18 yaş aralığında görülür. Bu dönem en heyecan dolu dönem olarak değerlendirebilir. Bütün hazların ve olumsuz düşüncelerinin bir arada yaşandığı bir dönemdir.

Sigmund Freund – Psikoanalitik Kuramı

Sigmund Freud. Psikolojinin dahi ve aykırı adamı. Şu ana kadar ona fikren karşı olanlar bile kuramlarını psikanalizin anti tezi şeklinde gerçekleştiriyorlar. Son zamanlarda sıklıkla adını ve kuramlarını duyduğumuz bu adam hakkında bir kaç parça fikir edinmek yerinde bir davranış olacaktır.

Peki nedir psikanalitik kuramı; Seigmund Freud’a göre kişilik ilk altı yılda iyi, kötü ve bazen çirkin olan yaşanmış olaylar sonucu meydana gelen izlerden oluşur. Psikoseksüel gelişim kuramı adı verilen bu kurama göre bu altı yıl beş adet dönemi içinde barındırır. Bu dönemlerdeki krizler güvenli bir şekilde atlatılabilirse kişi olgun bir karaktere sahip olur eğer bu krizler çözülemez ise karakterde bazı aksaklıklar görülür der Freud. Örneğin, günümüzde çoğu kişinin müzdarip olduğu sigara bağımlılığı bu altı yılın ilk dönemi olan oral dönemde gerçekleşmesi gereken anne sütü emme davranışının yetersizliği veya çokluğu durumundan kaynaklanır. Başka bir örnek olarak aşırı tutumlu yada aşırı cömert davranış şeklinin sebebini; anal dönemdeki tuvalet eğitimi sırasında çocuğun karşılaştığı, aşırı sıkan veya çok rahat bırakan ebeveyn tarafından verilen eğitimin sebep olduğunu savunur.

İşte psikanalitik; bu gibi yetişkin davranış bozukluklarına çözüm bulmak amacıyla, uzman psikanalistler tarafından hastanın bilinçdışı unsurlarına ulaşarak geçmişte oluşmuş yaşantıları normale döndürme çalışması olarak bakmak mümkündür.

Freud bilinci ego, süperego ve id olarak ayırır. Ego’yu bir tür hakem gibi düşündüğümüzde, süperego ahlak ve vicdan esaslarına göre yaşamak için her şeyi yaparken, id ise tamamen zevk üzerine yaşamak ister. Hakem olan Ego ise bu durumu dengelemekle meşguldür. İnsan belki de bu yüzden sürekli bir tarafta kalamıyor. İyi ve kötü her zaman birbirlerine karışmış grift bir yapı oluşturuyor.

Freud’un en çok eleştirildiği konu ise insanı doğuştan kötü ve sadece zevkleri için yaşayan bir tür olarak kanıksaması. İnsan kötüdür veya iyidir bilinmez ama Freud’un uzun süre daha kuramları ve kendisi konuşulacak ve ilham olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Sigmund Freud Ait Sözleri

Freud’a ait insanı düşüncelere sokan hayattan kopararak alıp götüren 17 adet sözünü sizler için derledik. Dilerseniz linki tıklayarak bu muhteşem sözleri okuyabilirsiniz.

Sigmund Freud’ ait Muhteşem Sözler

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir