Ana Sayfa / Sağlık / Sulu Vajinal Deşarj Tedavisi

Sulu Vajinal Deşarj Tedavisi

Sulu Vajinal Deşarj Nedenleri ve Tedavileri

Sulu vajinal deşarj tedavisi ve telafiler Vajinanız iç üreme sisteminiz ile dış vücudunuz arasındaki geçiş gibi davranır. Normal şartlar altında vajinanızdaki pH dengesi asidik olacaktır, temel olarak enfeksiyon riskleri en aza indirilecektir. Asidik ortam, vajinal pasajda bulunan normal olarak ortaya çıkan bakterilerin bir sonucudur. Neredeyse tüm sağlıklı kadınlar vajinayı temizleyen ve düzenleyen en azından bir miktar vajinal sekresyon üretirler. Kadınlarda temiz su deşarjının varlığı, adet döngüsünün normal bir parçası olarak kabul edilir. Aslında, berrak, sulu akıntının ortaya çıkışı, her şeyin normal olduğunun göstergesidir.

Sulu Vajinal Desarj NedenleriBazı kadınlarda normal akıntı da beyaz veya beyaz renkli (kuru, doku veya kıyafetlerde) bulutlu olabilir. Bazen beyaz lekeler ile ince ve tüylü akıntı, normal, sağlıklı bir üreme sisteminin bir işareti olabilir. Vücudunuzun ürettiği vajinal sekresyon miktarı, yaşınızı, adet dönemini, adet akışını ve cinsel aktivite seviyelerini içeren birkaç farklı faktöre bağlıdır. Birçok kadın, yumurtlama sırasında, koşma ve sprint gibi yorucu bir fiziksel aktiviteye girdiklerinde aşırı temiz sulu vajinal akıntı yaşayabilir. Bununla birlikte, bölgedeki güçlü vajinal koku, kaşıntı ve tahriş gibi diğer semptomların eşlik etmediği sürece, berrak akıntının normal olduğu akılda tutulmalıdır.

Sulu Vajinal Deşarj Nedenleri Nelerdir?

Temiz ve sulu vajinal akıntı, sıvılar ve hücreler doğal olarak vajinadan temizlendiğinde ortaya çıkar. Bu sekresyonlar vajinayı temiz tutar ve asidik pH düzeyleri bölgedeki enfeksiyon riskini azaltır.

Vücudunuzdaki östrojen düzeylerinin, salgılanan vajinal sıvı miktarı üzerinde büyük bir etkisi vardır. Eğer çocuk doğurganlık çağındaysanız, ovulasyon yaparken vajinal sekresyon miktarında belirgin bir artış görebilirsiniz. Tipik olarak ovülasyon, aylık döngünüzün 14. gününde oluşur. Hamilelik şansınız şu anda en yüksek olanıdır, o zaman yumurtalık yumurtayı serbest bıraktığında ortaya çıkar. Bununla birlikte, aşırı berrak sulu vajinal akıntı aşağıdakiler nedeniyle de oluşabilir:

 • Gebelik
 • Duygusal stres
 • Cinsel heyecan

Sulu Deşarj için Ev Telafileri Nelerdir?

Vajinal akıntı normal ve sağlıklı bir işaret olsa da, birçok kadın bunlara neden olabilecek utançtan endişe duymaktadır. Vajinal akıntıyı vücudunuzun üretmesini engelleyemezsiniz. Ancak, kıyafetlerinizi olası lekelerden korumak için külotlu astar kullanabilirsiniz. Bu gömlekler aynı zamanda daha uzun süre taze hissetmenize yardımcı olacaktır. Dışarı çıktığınız her seferde onları giymenize gerek yoktur, ancak taburcuların normalden daha ağır olduğu günlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sulu Vajinal Desarj Nedenleri

 Kronik Aşırı Açık Sulu Vajinal Deşarj Tedavisi

Bazı durumlarda normalden daha fazla sızan kadınlar taburcu olmak yerine idrar sızdırıyor olabilir. Yaşlı kadınlarda veya yakın zamanda doğum yapmış olanlarda mesane kontrolünün kaybı ile karakterize idrar kaçırma olabilir. Bu durum bir doktor tarafından kontrol edilebilir, ilaç ve egzersizlerle tedavi edilebilir.

Deşarjınızın miktarı veya görünümünde olağan dışı değişiklikler olması durumunda, derhal doktora başvurmanız en iyisidir. Kalın, ağır, renksiz ve kokulu vajinal akıntı, aşağıdakiler gibi bir enfeksiyonun belirtisi olabilir:

 • Bakteriyel vajinozis
 • Kanser
 • Klamidya
 • Bel soğukluğu
 • Trikomonas
 • Maya enfeksiyonları

Birkaç basit öz bakım önlemini uygulayarak vajinal bir enfeksiyona yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Aşağıda, vajinal enfeksiyonlar için birkaç önleme ve tedavi kılavuzu verilmiştir:

 • Tamponların yanı sıra çiftleşmekten kaçınmak
 • Sağlıklı bir beslenmenin ardından ve çok miktarda sıvı içmek
 • Vajinal alanı temiz ve kuru tutmak
 • Kokulu pedlerden ve tuvalet kağıdından uzak durmak
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak
 • Pamuktan yapılmış iç çamaşırı giymek
 • Dışkıyı idrar yaparken veya geçirdikten sonra önden arkaya silmek

Yukarıda belirtilen adımlara rağmen aşırı veya olağandışı deşarj yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, derhal doktorunuzla konuşmanız şarttır.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir