Ana Sayfa / Bilgi / Tevhid İnancı Nedir?

Tevhid İnancı Nedir?

Tevhid İnancının Kelime Anlamı Nedir?

Tevhid nedir sorusuna baktığımız zaman bunun kelime anlamı olarak Allah’tan başka yaratıcı olmadığına inanmak anlamına gelmektedir. Zaten tevhid denildiği zaman akla ilk gelenlerden biri de kelime-i tevhid gelir. Allah’tan başka hak ilah olmadığı anlamına gelmektedir.

Tevhid özellikle Arapça kökenli bir kelime olduğu için Kuran-ı Kerim içerisinde çok fazla geçmektedir. Sonsuz derece güç ve ilah olarak kabul edilen Allah’tan başka bir yaratıcı olmadığına inanmak aynı zamanda Müslümanlığın getirdiklerinden biridir. Tevhidi bilen ve inanan Kuran’ın şartlarını da bilir ve inanır.

Diğer Din Kitaplarında da Birlikten Bahsedilir

Diğer din kitaplarına baktığınız zaman da tek bir yaratıcıdan sık sık bahsedildiğini görürsünüz. Kuran-ı Kerim içerisinde tevhid olarak geçen bu söz başka kitaplarda daha farklı şekillerde geçse de aslında bu manada bir benzerlik göreceksiniz. Sadece tek bir yaratıcının olduğunu bilmek tüm alimlerde varolan bir husustur. Önemli olan doğru yolu seçmiş olmaktır.

Tevhid Kelimesini İçselleştirmek Nedir?

Tevhid kelimesini içselleştirmek için tüm doğaya, sunulan tüm güzelliklere, insan iyiliğine ve öze odaklanmanız gerekir. Bunun sonucunda gördüğünüz herşeyin tek bir yaratıcısı olan Allah’ın, tüm bu eşsiz güzellikleri yarattığına inanmak ve herşeyin sonunda ona şükretmeniz gerekecektir. Tevhid kelimesini içselleştirmek için birlik ve özlük kavramlarını da bilmeli, tek bir yaratan olduğu için onun  affına sığınmalı ve onun bağışlayıcılığına, büüyklüğüne kendinizi bırakmalısınız.

Tevhidi içselleştirmek için dikkat etmeniz gerekenlerden biri de doğru yolda yürümektir. Allah’ın yarattığı bu evren içerisinde doğru yolda yürümek, sizi yaratıan her bir canlı cansız varlığa tek tek hayran kalmanız anlamına da gelmektedir. Her hayran kalışınızda tekrar minnet duyacak ve tekrar şükredeceksiniz. Tevhid kelimesinin geçtiği çok sayıda dua olduğu için Kuran-ı Kerim-i açarak duaları okuyabilir ve kelime anlamını daha iyi anlayabilirsiniz. Duaları okumak ve dua  anlamlarını öğrenmek size bu kelimeleri kavramanız konusunda çok daha fazla yardımcı olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar fazla okur, karşınıza çıkan kelimelerin anlamlarına bakarsanız, hem duaları hem de anlamlarını o kadar iyi kavrayabileceksiniz diyebiliriz.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir