Ana Sayfa / Soru Cevap / Türkiye’de Büyükbaş Hayvancılık Nerede Yapılır

Türkiye’de Büyükbaş Hayvancılık Nerede Yapılır

Büyükbaş Hayvancılık Yapılan İller
Büyükbaş hayvancılıktan kastımızın ne olduğunu açıklamak gerekirse sığırcılık, mandacılık, at, eşek ve katır yetiştiriciliğini içerisine alan bir hayvancılık dalı olmaktadır.

Ülkemizde en çok doğu bölgemizde yetiştirildiğini söyleyebiliriz.Doğu Anadolu bölgesini yüksek kesimlerinde oldukça çok yaygın olan bir hayvancılık olmaktadır. Bir kaç örnek il verecek olursak Erzurum,Kars illerimizi söyleyebiliriz.Büyükbaş hayvancılığın yetiştirilmiş olduğu bölgelerin özellikleri ise yazlar serin ve yağışlı geçtiğinden gür otlaklar olan yerler olup daha verimli daha iyi bölgeler olmaktadır.

Ayrıca ülkemizde en çok yetiştirilen büyükbaş hayvan sığır olmaktadır. Ve büyükbaş hayvanlar içi ise Doğu Anadolu bölgesi oldukça verimli ve büyükbaş hayvanların fazla görüldüğü bölge olmaktadır.

buyukbas-hayvan

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

sürme çekmenin faydaları

Sürme Çekmenin Yararları

Sürme Çekmenin Sağlığımız Açısından Yararları Sürmenin sağlığa oldukça yararı olduğunu biliyor muydunuz? Sürmenin ne iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir