Ana Sayfa / Bilgi / Ülkemizdeki Doğal Afetler Nelerdir

Ülkemizdeki Doğal Afetler Nelerdir

Ülkemizde Meydana Gelen Doğal Afetler Nelerdir
Doğal afet demek insan gücü ve bir katkısı olmadan kendiliğinden oluşan olaylar olmaktadır.Doğal afetlere önlemler alınmadığı taktir de ciddi anlamda büyük maddi ve manevi kayıplara neden olabilmektedir.Doğal Afetler ülkemizde yoğun olarak bir kaçını yaşamaktayız. Doğal aferlerin başında ise ülkemizde depremler gelmektedir. Deprem oluşumu ülkemizde yoğun olarak görülmekte ve ne zaman nerede olacağı bilinmediği için oldukça korkutucu olmaktadır.

Ülkemizde yer alan doğal afetlerin adlarına ve çok kısa bir şekilde açıklamalaına aşağıdan ulaşabilirsiniz.Doğal Afetlere önlemler alınabilir fakat insan cabası ile alınabilir Doğal Afetler güçlü olduğunda her şeyi yıkacak ve yok edebilecek güce sahip olduklarını da unutmayalım.

Türkiye’deki Doğal Afetler Nelerdir

Deprem: Ülkemiz konumu bakımında resmen fay hatları üzerinde yer almaktadır. Fay hatlar hemen kırılmaya hazır gibi beklemekte ve bu kırılma sonrası depremler meydana gelmiştir.Bunun en büyüğünü 1999 yılında 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri ile yaşadık.Binlerce kişi hayatını kaybetti bunun sebebi olarak yapılan evlerin kaçak demir ve kumları yüzünden olmasıdır.

Sel: Yoğun yağmurlar sonrası biriken sular taşkın olarak yerleşim birimlerine gelebilmektedir.Şehir içinden geçen derelerde buna sebebiyet verebilmektedir. Aynı şekilde tıkanan giderler ile suların gidecek bir yol bulamayışından seller ülkemizde görülmektedir.

Orman Yangınları: Havaların sıcak olmasından ötürü ormanlarımız her sene biraz daha kan kaybetmektedir.Yanan ağaçların sonrasın kurak bir toprak meydana gelmektedir.Yoğun sıcaklık sonrası orman yangınları çıkmaktadır.

Çığ: Ülkemizde yaz,kış tüm iklimi yaşan bir ülke olup kar yağışı da yükseklerde oldukça fazla kendisini göstermektedir.Yoğun kar yağışı olan yerlerde biriken karlar her hangi bir titreşim ile yıkılıp çığ halini alabilmektedir.

dogal-afet

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir