Ana Sayfa / Bilgi / Üniversiteye Girmek İçin Nasıl Çalışmak Gerekir?

Üniversiteye Girmek İçin Nasıl Çalışmak Gerekir?

Üniversiteye Girmek İçin Nasıl Çalışmak Gerekir?

Her yıl binlerce aday YGS ve LYS girip istedikleri puanları alıp istedikleri üniversitelerin bölümlerine yerleşmeye çalışıyor. Peki sizler istediğiniz üniversiteye girmek için yeterli puanı almak için gerekli olacak kadar düzenli ders çalışıyor musunuz? Her şeyden önce iyi ders çalışmanın verimli ders çalışmanın temel faktörü programlı ders çalışmak. Peki nasıl olacak? işte size tavsiye edebileceğimiz verimli ders çalışma yöntemleri.

Öncelikle Haftalık Program

Birçoğunuz eminiz ki Üniversite için dershanelere de gidiyordur. Peki dershaneler ne kadar yeterli yada dershaneye giden üniversiteye kazanıyor mu? Elbette ki hayır! Dershane size yanlızca yöntem öğretir size konuların derslerin nasıl olduğunu ve nasıl ilerlemeniz gerektiğini öğretir ancak işin geri kalan ve en önemli kısmı size düşüyor. Bunun için haftalık bir ders çalışma programı çıkarmanız sizin için en doğru olanı olacaktır. Her dersi ayrı günlerde ve aralarında çok fazla aralık olmayacak şekilde çalışmanız gerekir. Ders çizelgeniz zorlandığınız dersler ile kolay gördüğünüz dersler için ayrı günler belirleyin.

Doğru Ders Çalışma Metodu Nasıl Olmalıdır?

Peki Doğru ders çalışma programı nasıl olamalıdır? “Unutmayın ki çalışmak vezirliğe, düzenli çalışmak krallığa götürür.”  Bu yüzden unutulmamalıdır ki bir gün çalışayım iki gün dinleneyim yapmadan. Yada 1 hafta çalışmak,  1 hafta dinlenmektense yoğun olmayan tempolarda düzenli çalışmak sizi başarıya götürecektir. Burada dikkat çekilmesi gereken konu beyinin devamlı çalışmasıdır. Bilim adamlarında yapmış olduğu tespitte beyin en tembel organdır ve en çalışkan organdır. Bu yüzden devamlı olarak çalıştırmak ufkunuzu açmayı sağlayacaktır.

Anlaşılmayan Konuların Üzerine Gidin

Eğer anlamadığınız herhangi bir konu var ise sadece o konun üzerin değil o anlaşılmayan konunun da üzerine giderek birbirini bağlayan konuların tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Çünkü konu anlaşılmıyorsa o konuyu oluşturan ana damarlarda da problem var demektir. Bu yüzden çalışmalarınızı detaylandırmalısınız.

Ders calisma programi nasil olmalidirDüzenli Bir Ders Çalışma Planı Oluşturmalısınız.

Duygusal davranmadan dilerseniz kendinize uygun bir program hazırlayabilirsiniz. Yada etrafınızda bulunan rehber öğretmenlerden bu konu hakkında destek isteyebilirsiniz. Hazırladığınız program ne çok sıkı bir program nede çok rahat bir program olmalıdır. Çok sıkı bir program yapıp sizi sıkmamalı, yada çok rahat bir program olup sizi tembelleştirmemelidir. Hazırlanan program sonrasında kesinlikle bu programın dışına çıkılmaması gerekir. Şöyle düşünün çok kilolusunuz ve diyet yapmaya karar verdiniz. Diyetisyen kontrolünde size bir plan çıkarttığını düşünelim, ve günde 5 dilim eklemek yemeniz gerekiyorsa siz programın dışına çıkarak günde 10 dilim yiyerek ikinci gün yemiyorsunuz. Yada bir gün diyet programına uyuyorsunuz diğer 3 gün uymuyorsunuz. Nasıl böyle bir programda zayıflama olmuyorsa programa uymayan bir çalışma sisteminde de üniversite hayal olacaktır.

Bu çalışma programını oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise rehber öğretmenin genel bir program yapmamasıdır. Çünkü her öğrenci farklıdır, her öğrencinin öğrenme yetisi farklıdır. Bu baz alınarak kişiye özgü çalışma programı yapılması gerekir.

Büyük ve anlaşılması zor konuları tek seferde öğrenmek yerine daha detayına inerek parça parça günlere dağıtabilirsiniz.

Motivasyonunuz Çok Yüksek Olmalı

En çok ihtiyacınız olacak konu ise motivasyondur. Es geçilmeyecek bir konudur. Karşılaşacağınız başarısızlıklar sakın motivasyonunuzu kırmasın. Çünkü tecrübe edilen başarısızlıklar sizi zafer götürecek adımların en büyükleridir.

Üniversiteyi Kazanabilmek İçin Çalışma Methotları

Düzenli çalışma nasıl olur

Ağırlık olarak elbette test çözmeniz çok önemli soru tiplerine alışmanız için hayati önem taşıyor.Ayrıca bir diğer önemli konu ise kitap okumanız.Çünkü kitap okumanız sizin sınavda soruları seri bir şekilde okuyup anlamanız için gerekli tek şeydir. Mümkün ise ağır olmamak şartıyla kolay anlaşılabilir Roman seçebilirsiniz. Sınav için sizi çok daha iyi hazırlayacak olan yöntemler bunlara eğer gerçekleştirebilirseniz hayalini kurduğunuz üniversite için yolu yarıladınız demektir..

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Kitap okumayı sev(dir)mek için ne tür yollara başvurulmalı

Bu yazımızda okuma alışkanlığı kazanmak, roman-hikaye kitaplarını okumayı sevdirmenin yolları hakkında bilgilendirme yapacağız. Kitap okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir