Ana Sayfa / Sağlık / Uterde  Fibroidler Nedir?

Uterde  Fibroidler Nedir?

Uterde  Fibroidler ve Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Uterde Fibroidler gebelik dönemlerinde sıklıkla duyduğumuz bir terimdir. Uterde Fibroid nedir belirtileri nelerdir? Kısaca; herhangi bir yerde büyüyebilen anormal kas büyümesidir. Bazı kadınlarda rahim üzerinde miyomlar büyür. En yaygın olanı rahmin iç duvarında büyüyen intramural rahim fibroidleridir. Bu hücreler düz kas dokularından veya fibroz bağ dokularından oluşur. Genellikle belirli bölgede görülür ve sert yapıya sahiptir. Rahimde görülen bu hücre toplulukları bazı durumlarda ur şekillinde de yorumlanabilir.

İyi huyludur ve kanser değildir.Fakat kansere dönüşmeyeceği anlamına gelmez. Fibroidler zamanında müdahale edilmezse hücre bozukluğu ile kansere dönüşebilir. Önemli bir detay, bu olasılık çok nadir görünen bir olaydır. Halk dilinde tabiri Ur’dur. Tıb biliminde ise bir den fazla tanım yapılabilir. Bunlardan bazıları, uterin fibroid, myoma uteri ,fibroid, leiomyoma ve Uterusun, gibi tanımları mevcuttur. Rahim dış duvarında subserozal fibroidler bulunur ve bunlar sıklıkla diğer organlara müdahale edebilir. Üreme dönemlerinde kadınların yüzde 75’inin rahim fibroidleri vardır. Bu fibroidler genellikle çok küçüktür ve çoğu durumda semptom üretmedikleri için tespit edilmez. Bu tip rahim fibroidleri normal olarak sadece rutin pelvik muayeneler sırasında keşfedilmektedir. Bazı vakalarda, gebe kadınlarda prenatal ultrason prosedürleri sırasında bu tür fibroidler ilk fark edilir.

Uterde Fibroidler nedir

Fibroid Belirtileri:

Uterus miyomlarının semptomları değişkendir ve diğer üreme veya menstrüel komplikasyonlara benzemektedir.

  • Fibroid Belirtileri
  • Ağır ve uzun süreli adetler
  • Pelvik bölgede baskı hissi
  • İdrara çıkma güçlükleri
  • Sırt ağrıları ve kabızlıktır.
  • Devamlı İdrara çıkma
  • Kabızlık gözlenmektedir
  • Adet kanamalarında artış

Postrosal fibroidlerin büyük büyüdüğü durumlarda, çevredeki organlara baskı uygulayarak şiddetli ağrıya yol açabilirler. Uterus miyomlarının kesin nedeni açık değildir, ancak genetik bir faktör olduğu genellikle kabul edilir. Hormonal dengesizlikler de olası bir nedendir, çünkü fibroidlerin gebelik sırasında hafifçe büyüdüğü ve doğumdan sonra küçüldüğü gözlenmiştir. Menopoz sonrası birçok hormonun üretimi durdurduğu benzer bir daralma görülür. Neredeyse tüm olgularda fibroidler iyi huyludur ve hiçbir zarara neden olmazlar. Küçük bir azınlıkta fibroidler kansere dönüşebilir, ve analiz için bir Jinekologa danışılmalıdır.

Gebe kadınlar özellikle herhangi bir fibroidin büyümekte olan fetüse müdahale etmemesini sağlamalıdır. Çok sayıda fibroid varsa veya çok büyükse, düşük yapma, erken doğum, anormal fetus pozisyonu ve hatta infertilite gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilirler. Bununla birlikte, çoğu rahim fibroidi küçük ve zararsız olduğundan, hamilelik sırasında ana komplikasyon ilk iki trimesterde lokalize ağrıdır. Bu doktor onaylı ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir. Hamileler için bir başka sorun da, fibroidlerin neden olduğu aşırı adetlerin anemiye ve demir eksikliğine yol açabileceğidir. Bu, doğum komplikasyonlarının önlenmesi için takviyeler ve demir açısından zengin bir diyetle tedavi edilmelidir. düşük yapma, erken doğum, anormal fetus pozisyonu ve hatta infertilite gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilirler. Bununla birlikte, çoğu rahim fibroidi küçük ve zararsız olduğundan, hamilelik sırasında ana komplikasyon ilk iki trimesterde lokalize ağrıdır. Bu doktor onaylı ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir.

Uterus fibroidi olan az sayıda kadın, şiddetli semptomlar gösterir ve büyük fibroidler nedeniyle organ hasarı tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu gibi durumlarda, histerektomi dahil olmak üzere büyümeleri kaldırmak için cerrahi gerekebilir. Diğer durumlarda, reçeteli ilaçlar fibroidleri küçültmek için yeterli olabilir.

Fibroid Uterus nedir

Fibroid Neden Meydana Gelir

Oluşma nedenini henüz mantıklı bir açıklaması uzmanlar tarafından henüz belirtilmesi. Araştırmaları ise yoğun bir şekilde devam ediyor.

 

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir