Ana Sayfa / Sağlık / Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık

Yeni Doğan Bebekte Sarılık

Yeni doğan bebeklerin önemli bir kısmında doğum sonrası cilt ve mukoza adı verilen vücudun ağız içi gibi bölgelerini kaplayan iç yüzeyinde sarılık görülür. Sarılığın en iyi fark edilebileceği bir yer de göz küresinin beyaz kısımlarıdır. Ancak yeni doğan bebek günün önemli bir kısmını uykuda geçirdiğinden dikkat edilmezse gözdeki sarılık fark edilmeyebilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki sarılık bir hastalık anlamına gelmez. Bebek cildinde  gözlemlenen sarılık net bir şekilde, burun ucu gibi deri altından bulunan dokunun daha az bulunduğu, parmağınızla hafifçe bastırıp çektiğinizde sarı renk gözlemleme ile netlik kazanır. Sarılık fark edilen bir yeni doğmuş bir bebeğin değerlendirilmesi, sadece uzman kişiler denetiminde yapılabilir.

Doğumdan sonra ilk iki günde gözlemlenen sarılıklar önem arzeder. Anne baba kan grupları arasında farklılık olduğu biliniyorsa doğacak bebeğin kan grubu ile annesinin kan grubu arasında farklılık olabileceği, anne ve bebek kan grubu uyuşmazlığının ise ciddi bir sarılığa yol açabileceği bilinmelidir. Bu durumun önceden kestirilebilmesi için anne ve babanın kan grupları doğumdan önce mutlaka tespit edilmeli, uyuşmazlık ihtimalinin bebek için tehlikeli olabileceği durumlarda bebeğin kan grubu da derhal tespit edilmelidir. Bunun için doğumun bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirilmesi büyük bir kolaylık sağlar.

Sarılık Nedir?

Tıbbi terim olarak sarılık bebek anne karnındayken plasenta aracılığla yapmış olduğu bilirubin maddesinin anne karnındaki hızlı tempoya ciğerlerinin zayıf kalmasıyla meydana gelir. Yeni doğan bir bebeğin ciğerlerini düzgün olarak kullanamadığı aşikardır.

Sarılık Belirtileri Nelerdir?

Bebek sararmaya başlar hatta rahatsızlık adını buradan almıştır. Göz bebeklerinin etrafında sarılık farkedilir düzeyde gözlemleyebilirsiniz. Ateş, halsizlik, susuzluk gibi semptomlar gözlenebilir.

Sarılık Hangi Bebeklerde Görülür?

Sarılık hemen hemen her bebekte gözlemlenir. Doğlan bir semptomdur. 100 bebekten 3-4 tanesinde gözlemlenmeybilir.

Sarılık Tedavisi Nasıldır?

Sarılık çok büyük bir olasıkla kendiliğinden geçer. Ortalama 1 hafta gibi bir sürede kendiliğinden geçer. Direnç olarak zayıf olan bebeklerde bu süreç daha uzun olabilir. Hatta tıbbi müdehale gerektirebilir. Bebeğin kıyafetsiz güneş ışığını görmesi tedavi sürecini hızlandıran faktörlerdir. Kan uyuşmazlığı olan sarılıklarda ise doktor kontrolünde tıbbi müdehaleler yapılması gerekir.

Sarılık Ne Zaman Başlar?

Doğumdan sonra 2-3-4 günlerde ortaya çıkabilir.

Diğer Sarılık Türleri

Anne Sütü Sarılığı

sarilik tedavisi sarilik belirtileriKüçük bir oran olmasına rağmen bilgi verilmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz. Bazı yeni doğum yapan annelerin sütünde bulunan bir maddenin sarılığa sebep olan bilirubin maddesini fazlalaştırarak sarılığa sebep olabilir. Doğal olan sarılığa göre hem daha geç başlar hemde haftalarca sürebilir. Zararsızdır ama uzman kişilerce takibinde kalması gerekmektedir.

Kan Uyumu Sarılığı

Anne ve yeni doğan bebeğin kanının uyuşmaması durumunda doğum olmadan önce annenin antikorlarının plasenta ile bebeğe aktarılması ve sarılığa etken madde olan bilirubin miktarının artmasına sebep olur. Bu durumda da sarılık ortaya çıkar. İçlerinde en tehlikeli olabilecek sarılık türü budur. Rh uyuşmazlığı sebebiyle problem olabilir. Bu yüzden uzmanlar annelerin kan gruplarının detaylı haritası çıkarılması gerektiğini düşünüyor.

Hakkında Admin

Eastern Mediterranean Üniversitesi 2008 yılı mezunuyum. Web sektörünün dışında bir bölümden mezun olmama rağmen paylaşımı sevdiğim için mimarlık bölümünü bir kenara bırakarak, ziyaretçilerime faydalı olabilmek için detaylı konularda makaleler yazıyorum. Umarım emeklerim sizlere de faydalı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

Akupunktur endometriozis

Gebelikte Böbrek Hastalığı

Gebelikte Böbrek Hastalığı dünya çapında milyonlarca insan böbrek hastalığından etkilenmektedir, ancak iyi haber, bunların teşhis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir